Halil Nihat Boztepe'nin 'Ayine-i Devran' adlı eseri üzerinde şekil bilgisi çalışması
Studying of Grammar Structure for Halil Nihat Boztepe's Work 'Ayine-i Devran'
  1. Tez No: 564190
  2. Yazar: ZAINAB KHALEEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Çalışmamız“Ayine-i Devrân”eseri üzerinde şekil bilgisi incelemesidir. Arap alfabesiyle yazılmış olan“Ayine-i Devrân”213 sayfa olup İstanbul'da 1924 yılında basılmıştır. Eser Halil Nihat Boztepe'ye ait bir şiir kitabıdır. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır: Giriş, Transkripsyonlu Metin, Dil Bilgisi İncelemesi ve Sonuç. Giriş bölümünde Halil Nihat Boztepe'nin hayatı, eserleri hakkında kısa bilgi verilmiştir. Çalışmamızda metin, Arap alfabesinden günümüzün Latin alfabesine aktarılmış ve üzerine şekil bilgisi incelemsi yapılmıştır. Anahtar kelimeler Arap Alfabesi, Osmanlı Türkçesi, Şekil Bilgisi, Türk Edebiyatı.
Özet (Çeviri)
This work is about the study of morphology of“Ayine-i Devran”poetry book. Ayine-i Devran which is written in Arabic Alphabet and has 213 pages was published in İstanbul in 1924. Ayine-i Devran is a work of poetry that belong to Halil Nihat Boztepe. Our study consists of four chapters: Introduction, Transcriptional Text Grammar Analysis and Result. In the introduction part, we gave information about Halil Nihat Boztepe's life and his works. İn this study Arabic letters were transferred to the Latin alphabet and morphological analysis was conducted. Key Words Arabic Alphabet, Grammatical Analysis, Ottoman Turkish, Turkish literature