Parmaklı ve pervazlı tip batörlerin soya fasülyesi harmanlama etkinliği ve enerji tüketimleri yönünden karşılaştırılması üzerine bir araştırma
A comparison research on soybean threshing effectiveness and on energy consumption with spike-tooth and rasp-bar cylinders
  1. Tez No: 56420
  2. Yazar: TANER YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, değişik batör tiplerinin soya fasulyesi harmanlama etkinliği ve enerji tüketimi üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Harmanlama denemelerinde, parmaklı ve pervazlı olmak üzere iki tip batör kullanılmıştır. Araştırma, iki farklı nem düzeyinde (% 18.30 ve % 12.71), üç farklı batör çevre hızında (7.99 m/s, 10.22 m/s ve 12.07 m/s) ve üç farklı besleme miktarında (432 kg/h, 864 kg/h ve 1296 kg/h); üç faktörlü tesadüf parselleri deneme düzenine göre, üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Denemelerden elde edilen sonuçlara göre; her iki nem düzeyinde de, parmaklı tip batörle yapılan soya fasulyesi harmanında, en yüksek harmanlama etkinliği elde edilmiştir. Harmanlama kayıpları yönünden parmaklı tip batör, pervazlı tipe göre daha az kayıp oluşturmuştur. Enerji tüketimi parmaklı tip batörde, pervazlı tip batöre göre daha düşük, düzeyde gerçekleşmiştir. Araştırma, soya fasulyesi harmanında parmaklı tip batörün pervazlı tip batöre göre daha iyi sonuçlar verdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out to determine the effects of different cylinder types on soybean threshing effectiveness and on energy consumption. Spike-tooth and rasp-bar cylinder types have been used in threshing experiments. The research has been conducted at two moisture contents (18.30 % and 12.71 %), three cylinder peripheral speeds (7.99 m/s, 10.22 m/s, 12.07 m/s) and three feed rates (432 kg/h, 864 kg/h, 1296 kg/h) at three completely randomized design with three replications. According to the results obtained from this experiment, the highest threshing effectiveness was obtained with spike-tooth cylinder, at each of the moisture contents. Regarding to the threshing losses, spike-tooth cylinder has been constituted the lowest loss. Energy consumption was also lower in spike- tooth cylinder than the rasp-bar cylinder. The present research indicated that spike-tooth cylinder gave better results compared to the rasp-bar cylinder in soybean threshing.