Kiralama işlemlerinde kullanılan raporlama esaslarının işletme finansal yapısı ve karlılığı üzerine etkileri
Effects of reporting basis used in leasing transactions on business financial structure and profitability
- Tez No: 564237
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ZAİF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
TMS 17: Kiralama İşlemleri Standardı ağırlıklı olarak finansal kiralama işlemleri alanındaki düzenlemeleriyle ön plana çıkmaktaydı. Bunun yanı sıra TMS 17 finansal kiralama işleminden kaynaklı tutarları finansal tablolarda gösterirken, faaliyet kiralamasından kaynaklı tutarları sadece finansal durum tablosunun dipnotlarında raporlamaktaydı. Bu düzenleme özü itibariyle aynı olan işlemlerin farklı raporlama esaslarına göre sunulmasına sebep olmaktaydı. Bu durumun yarattığı olumsuzluk 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe giren TFRS 16 ile giderilmeye çalışıldı. Çalışmada TFRS 16'nın standardın getirdiği değişiklikler TMS 17 Standardı ile karşılaştırılarak ortaya konacaktır. Bu durum Türkiye, İngiltere ve Almanya'da bulunan tekstil perakendesi, gıda perakendesi ve teknoloji perakendesi kategorisindeki toplam dokuz şirket üzerinde finansal tablo ve önemli finansal oranlar üzerindeki değişimin analizi ile açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
IAS 17: Leases mainly regulated leasing transactions. In addition, while IAS 17: Leases shows assets and liabilities arising from leasing transactions in the financial statements, it reported assets and liabilities arising from operating leasing transactions in only footnotes to the financial statement. This regulation had led to report the same transactions according to different reporting basis. IFRS 16, which entered into force on January 1, 2019, tried to eliminate this negative effect. In this study, the changes stemming from IFRS 16: Leases will be evaluated in comparison with the IAS 17: Leases. The impact of this new situation will be evaluated on nine companies in the textile, food and technology retail categories which are located in Turkey, England and Germany. This evaluation will try to be explained by analyzing the changes on financial statements and important financial ratios.