Deneysel ovaryum hasarı oluşturulmuş ratlarda astaksantin'in koruyucu etkisi
Protective effect of astaxanthin on experimental ovarian damage in rats
- Tez No: 564240
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KARAPEHLİVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada 3-nitropropiyonik asit (3-NPA) ile deneysel ovaryum hasarı oluşturulmuş ratlarda astaksantin'in koruyucu etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma herbirinde sekiz adet olacak şekilde 4 eşit gruba ayrılan 32 adet dişi Wistar rat ile yapıldı: kontrol (K) grubu; fosfat çözeltisi (PBS), Astaksantin (AS) grubu; astaksantin (80 mg/kg) 14 gün, 3-NPA grubu; 3-NPA (12,5 mg/kg) günde iki kez 7 gün, 3-NPA+AS grubu; 14 gün astaksantin (80 mg/kg) ve günde iki kez 7 gün 3-NPA (12,5 mg/kg) uygulandı. Tüm enjeksiyonlar intraperitoneal olarak yapıldı. Hayvanlar normal rat yemi ve musluk suyu ile ad libitum beslendi. Plazma ve ovaryum dokusunda total antioksidan kapasite (TAK), total oksidan kapasite (TOK) ve oksidatif stres indeksi (OSİ) seviyeleri ile tam kan redükte glutatyon (GSH) seviyesi, plazma paraoksonaz aktivitesi (PON1), lipit profili, malondialdehit (MDA), nitrik oksit (NO), total sialik asit (TSA) ve total tiyol (TT) konsantrasyonları spektrofotometrik olarak analiz edildi. Ovaryum dokusu ayrıca histopatolojik olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the protective effect of astaxanthin on 3-nitropropionic acid (3-NPA) induced experimental ovarian damage in rats. 32 female Wistar rats were divided into 4 equal groups of eight each: control group (C); phosphate solution (PBS), astaxanthin (AS) group; astaxanthin (80 mg/kg) for 14 days, 3-NPA group; 3-NPA (12.5 mg/kg) twice a day for 7 days, 3-NPA+AS group; administered astaxanthin (80 mg/kg) for 14 days and 3-NPA (12.5 mg/kg) for 7 days. All injections were administered intraperitoneally. Rats fed ad libitum with standard rat chow and tap water. Plasma and ovarian tissue total antioxidant capacity (TAC), total oxidant capacity (TOC) and oxidative stress index (OSI) levels, whole blood reduced glutathione (GSH), plasma paraoxonase (PON1) activity, lipid profile, malondialdehyde (MDA), nitric oxide (NO), total sialic acid (TSA) and total thiol (TT) concentrations were analyzed spectrophotometrically. Also, ovarian tissue histopathology was performed.