Farklı KOAH evrelerinde solunum fonksiyonları ve periferal kas kuvvetinin hastalık süresi ve prognoz ile ilişkisi
Pulmonary functions and peripheral muscle strength and relationship between disease duration and prognosis in different copd groups
  1. Tez No: 564260
  2. Yazar: BEGÜM ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET UFUK YURDALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Çalışmamızda, farklı KOAH evrelerinde olan hastaların solunum fonksiyonları, solunum kas ve periferal kas kuvvetinin değerlendirilmesi, bunların hastalık süresi ve prognozu ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Olguların demografik bilgileri, klinik (tanı süresi) ve medikal durumları, CAT skoru, son 3 aydaki acil başvuru ve hastane yatış sayıları ile son 1 yıldaki alevlenme ve hastane yatış sayıları kaydedildi. Solunum kas kuvveti ağız içi basınç ölçümleri, periferal kas kuvveti üst ekstremitede el kavrama kuvveti ve alt ekstremitede dinamometre ile değerlendirildi. Hastaların rutin kontrolleri kapsamındaki SFT sonuçları alındı. Hastalar GOLD birleşik değerlendirmesine göre gruplara ayrıldı. Bulgular: Çalışmamızda B Grubu 9, C Grubu 5 ve D Grubu 17 olmak üzere toplam 31 KOAH olgusu (26 erkek, 5 kadın; 45-80 yaş aralığında X̄= 64,80±7,71 yıl) değerlendirildi. Gruplar arasında solunum fonksiyonları ve solunum kas kuvveti karşılaştırılmasında istatistiki anlamlı fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate pulmonary function, respiratory muscle and peripheral muscle strength of patients with different stages of COPD and to determine their relationship with disease duration and prognosis. Methods: Demographic information, clinical and medical status, CAT score and number of emergency admissions and hospitalizations in the last 3 months and exacerbations and hospitalizations in the last 1 year were recorded. Respiratory muscle strength was assessed maximal mouth pressures. Peripheral muscle strength was measured by hand grip strength in upper extremity and dynamometer in lower extremity. PFT results were obtained within the scope of routine controls. The patients were divided into groups according to the combined GOLD assessment. Results: In this study, 31 COPD patients (26 males, 5 females; 45̄-80 years of age, X̄ = 64,80 ± 7,71 years) were evaluated. No statistically significant difference was found between the groups in the comparison of respiratory function and respiratory muscle strength (p>0,05).