İlkokul dördüncü sınıf fen bilimleri dersinde tahmin gözlem açıklama stratejisine dayalı öğretimin akademik başarı tutum ve kalıcılığa etkisi
Effect of the prediction-observation-explanation method on academic success attitude and retention on primary secondary sincus
- Tez No: 564259
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada, 2016-2017 eğitim-öğretim yılı güz dönemindeAnkara il merkezinde yer alan bir devlet ilkokulunda öğrenim görendördüncü sınıf öğrencilerine uygulananTGA stratejisine dayalı öğretimin,Fen Bilimleri dersi akademik başarılarına ve Fen Bilimleri dersine yönelik tutumlarına etkisi incelenmiştir. Çalışmaya,deney grubunda 30, kontrol grubunda da 30 olmak üzere toplam 60 ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi katılmıştır.Araştırmada, öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. 8 haftalık uygulamanın sonunda,TGA yönteminin uygulandığı deney grubunda yer alan öğrencilerin akademik başarıları ile Fen dersine yönelik tutumları,mevcut öğretim programına göre yapılan öğretim kontrol grubunda bulunan öğrencilerin sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Araştırma sonuçları incelendiğinde,deney ve kontrol grubunun akademik başarı testi son-test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte deney ve kontrol grubunun kalıcılık testi puanları arasında da yine deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of POE strategy applied to fourth grade students in Ankara province center in the fall semester of 2016-2017 academic year in Ankara was investigated. A total of 60 primary school fourth grade students were participated in the study, 30 in the experimental group and 30 in the control group. In this study, pretest-post test control group quasi-experimental design was used. At the end of the 8 week study, students' academic achievement and attitudes towards the Science course were compared with the results of the students in the control group in which the classical teaching method was applied. When the results of the research were examined, it was seen that the attitudes towards the Science course and the academic achievement were significantly higher in the control group compared to the students in the experimental group where the POE method was applied.