80'li yıllarda çekilmiş '12 Eylül filmleri'nde ele alınan başlıca karakterler
Main characters involved in the '12 Eylül movies' shot in the 80's
  1. Tez No: 564288
  2. Yazar: HAYDAR ALİ ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
“80'li Yıllarda Çekilmiş ”12 Eylül filmleri“nde Ele Alınan Başlıca Karakterler”adlı bu çalışmada 1986-1989 yılları aralığında 12 Eylül askeri darbesini ve darbe sonrası ortaya çıkan toplumsal koşulları doğrudan veya dolaylı bir biçimde konu alan filmler üzerinde durulmuştur. Örneklem olarak Sen Türkülerini Söyle (1986), Ses (1986), Dikenli Yol (1986), Prenses (1986), Su da Yanar (1987), Av Zamanı (1987), Bütün Kapılar Kapalıydı (1989) ve İkili Oyunlar (1989) filmleri seçilmiş, bu filmlerdeki başlıca karakterler incelenmiştir. Üç ana bölümden meydana gelen çalışmanın ilk bölümünde 12 Eylül askeri darbesinin Türkiye siyasi tarihine, ekonomik yapısına ve toplumsal yaşamına etkileri aktarılmıştır. İkinci bölümde 1980'ler Türkiye sinemasının genel hatları üzerinde durulmuş, arabesk film furyasına, kadın filmlerine ve toplumsal-siyasal içerikli filmlere değinilmiştir. Yanı sıra incelenen filmlerin öyküleri belirtilerek filmlerde yer alan karakterlerin kişisel özellikleri aktarılmış ve olay örgülerine katılımlarına dair görüşler bildirilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümündeyse ele alınan filmlerde öne çıkan karakterler devrimci, aydın, aile, orta sınıf gibi belli alt başlıklarda toplanarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study named“Main Characters Involved in the ”12 Eylül Movies“ shot in the 80s”, it's dwelt on movies that are directly or indirectly about the September 12 Military Coup and social conditions which emerged after the coup. As sample, Sen Türkülerini Söyle (1986), Ses (1986), Dikenli Yol (1986), Prenses (1986), Su da Yanar (1987), Av Zamanı (1987), Bütün Kapılar Kapalıydı (1989) and İkili Oyunlar (1989) movies are chosen and the main characters in these movies are analyzed. At the first part of the study which consists of three main sections, the effects of September 12 Military Coup on the political history of Turkey, the economic structure and social life are transferred. At the second part, it is put emphasis on general terms of 1980's Turkey Cinema. Arabesque movie fury, woman movies and the movies with social-political content are mentioned. Besides stating the stories of the movies analyzed, the personal characteristics of the characters involved in the movies are transferred and the opinions regarding their participation in the plot are reported. At the third part of the study, the outstanding characters in the present movies are studied by collecting under certain the subheadings such as revolutionary, intellectual, family and middle class.