Suat Uğurlu Baraj gölünde yaşayan Perca fluviatis L., 1758 populasyonunda yaş belirleme yöntemleri
Age determination methods at the Perca fluviatilis L. 1758 population living in Suat Uğurlu Dam lake
  1. Tez No: 56429
  2. Yazar: MERYEM ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, Suat Uğurlu Baraj Gölünde yaşayan Perca fluviatilisL, 1758'te yaş belirleme yöntemlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nisan 1993 ve Şubat 1995 tarihleri arasında 99 balık örneğinin otolit, omur, pul, operkül ve suboperkülleri değerlendirilmiştir. Yapılan incelemeler sonucu,yaş tayininde kullanılabilecek en güvenilir anatomik yapının kırılıp yakılan otolitler olduğu belirlenmiştir. Kırılıp yakılan otolitlerin opak ve hiyalin zonların aylık değişimleri değerlendirilip, hiyalin zonun yaş tayini için annulus olarak kullanılabileceği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been purposed to test age determination methods at the Perca fluviatilis L, 1758 living in Suat Uğurlu Dam Lake. Otolith, vertebra, scale, opercle and subopercle have been examined for the 99 fish between April 1993 and February 1 995. As a result, burnt cross-section otoliths have been regarded as the most reliable anatomical structure. After determination montly changes of the opaque and hyaline zones at the burnt cross-section otolith, it has been explained that hyaline zone can be used as annulus for the age determination.