Farklı dizayn özelliklerindeki algarnaların av veriminin ve av kompozisyonunun belirlenmesi
  1. Tez No: 56430
  2. Yazar: OKTAY ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN SAMSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
42 ÖZET Araştırma 07.08.1995 - 19.08.1995 tarihleri arasında Sinop Çiftlik Köyü ile Çayağzı mevkii arasında kalan 8 - 1 1 m derinliğindeki bölgede gerçekleştirilmiş olup, üç farklı göz açıklığına (30, 40 ve 50 mm) ve boya (0.5, 1.0 ve 1.5 m) sahip torbalar kullanılarak salyangoz algarnasının av verimi, av kompozisyonu ve diğer canlılar üzerindeki etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonunda torba boyunun salyangozların av miktarı ve ortalama boylan üzerindeki etkisi istatistiksel açıdan önemsiz (P>0.05), torba ağ gözü açıklığının etkisi ise önemli (P0.05) bulunmuş, iskorpit balığının ise 30 mm göz açıklığındaki torba ve 1.5 m boyundaki torba ile daha fazla avlandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY The research was carried out between 07.08.1995 - 19.08.1995 between Sinop Çiftlik Village and Çayağzı where the depth is 8 - 11 meters, by using nets with three different mesh sizes of 30, 40, 50 mm and the lengths of 0.5, 1.0, 1.5 m in order to estimate the catch amount and the catch composition of sea snail dredge. The effect of the net length on the average length and the catch amount of the sea snails was statistically insignificant (P>0.05), although the effect of the net mesh size was statistically significant (P0.05), although the scorpion fish was more catchable with net mesh size 30 mm and with net length of 1.5 m.