Antalya'da bulunan sığırların (Bos taurus taurus Linnaeus, 1758) işkembe siliyat (Protista: Ciliophora) faunası
Rumen ciliate (Protista: Ciliophora) fauna of cattle (Bos taurus taurus Linnaeus, 1758) in Antalya
- Tez No: 564420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE GÜRELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada Antalya'daki evcil sığırların (Bos taurus taurus L.) işkembe siliyat faunası araştırılmıştır. Sonuç olarak, 10 cinse dahil, 29 tür ve 9 morfotip tespit edilmiştir. Onbeş evcil sığırın işkembe içeriğindeki ortalama siliyat yoğunluğu 100,0±73,4×10⁴ h\ml, konak başına ortalama tür sayısı 11,4±3,2'dir. İncelenen 15 sığırın işkembesinde en yüksek görülme sıklığına sahip türler Entodinium simulans ve Isotricha prostoma (%100), en düşük görülme sıklığına sahip türler ise Diplodinium rangiferi, E. rectangulatum, Ostracodinium clipeolum, O. gracile ve O. trivesiculatum (%6,7)'dur. İşkembedeki siliyat türlerinin çoğunluğunu %72,9 bulunma oranı ile Entodinium türleri oluşturur.
Özet (Çeviri)
In this study, the rumen ciliate fauna of domestic cattle (Bos taurus taurus Linnaeus, 1758) living in Antalya was surveyed. As a result, twenty-nine species and nine morphotypes in ten genera were identified. The average density of ciliates in the rumen contents from 15 domestic cattle was 100,0±73,4×10⁴ cells ml–1, and the average number of species per host is 11,4±3,2. Entodinium simulans and Isotricha prostoma had highest frequency of appearance (60%), whereas Diplodinium rangiferi, E. rectangulatum, Ostracodinium clipeolum, O. gracile and O. trivesiculatum had lowest frequency of appearance (6.7%). The majority of ciliates found in the rumen was Entodinium species which had 72.9% percentage composition.