Gündelik hayat bağlamında Suriyeli sığınmacıları şeytanlaştırma pratikleri: Önder mahallesi örneği
Demonizing the syrian refugees in everyday life practices: A case of Önder neighborhood
  1. Tez No: 564470
  2. Yazar: ERCAN ARICAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAVİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar ve Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle milyonlarca insan ülkelerini terk ederek başka ülkelere sığınmak zorunda kalmıştır. Ancak zorunlu göç, egemenliği altındaki coğrafya üzerinde homojen bir ulus yaratma idealinde olan ulus-devletler tarafından bir problem olarak ele alınır. Bu nedenle ulus-devletler göç akışlarını engellemek adına çeşitli stratejiler uygulamaktadır. Sığınmacılara yönelik uluslararası anlaşmalar ve sözleşmeler de zorunlu göçün insani yönüne odaklanmaktan ziyade, göçü ulusal güvenlik çerçevesinde ele almaktadır. En yoğun Suriyeli sığınmacı nüfusuna ev sahipliği yapan ülkelerden birisi de Türkiye'dir. Sığınmacılara yönelik devlet politikaları zorunlu göçü makro ölçekte ulusal sınırların güvenliği bağlamında ele almakta ve sığınmacıların gündelik hayat deneyimleri göz ardı edilmektedir. Bu nedenle sığınmacılar egemen söylemde sınırlara yönelik bir“tehdit”olarak işaret edilmektedir. Ulus-devletin, vatandaşlarının zihninde inşa ettiği“öteki”ve“tehdit”algısı, gündelik hayatta kültürlerarası karşılaşmalarda sığınmacılara karşı yabancı korkusunu tetiklemektedir. Bu çalışma, Ankara'da Suriyeli sığınmacıların yoğun bir şekilde yaşadığı Önder Mahallesinde yapılan bir etnografik alan araştırmasının ürünüdür ve bu çalışma çerçevesinde sığınmacılar ve yerleşiklerin gündelik hayattaki karşılaşmalarının nasıl deneyimlendiği anlaşılmaya çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler Ulus-devlet, sınırlar, zorunlu göç, banal milliyetçilik, gündelik hayat, şeytanlaştırma
Özet (Çeviri)
Due to Syrian Civil War, millions of people have been forced to leave their country and seek refuge in other countries. However, forced migration is regarded as a problem by the nation-states which aim to create a homogenous nation on the geography of their domination. Therefore, the nation-states apply various strategies to prevent refugee flows. Besides this, international agreements and conventions also address forced migration within the frame of security issues, instead of addressing humanitarian needs of refugees. Turkey is one of the countries with a high number of Syrian refugees. The state policies regarding the refugees have been addressing the forced migration in terms of national borders security at a macro level and thus ignoring everyday life experiences of the refugees. Consequently, refugees are indicated as a“threat”to national borders through the dominant discourse. Construction of refugees as“the other”as a“threat”within the minds of the national subjects, leads to xenophobia toward refugees within everyday life encounters. This study is a product of an ethnographic field research conducted in Önder Neighborhood in Ankara, which is populated by a high number of Syrian refugees. And within the frame of this study, it is aimed to understand how the everyday encounters are experienced by both refugees and residents. Keywords Nation-state, boundaries, forced migration, banal nationalism, everyday life, demonization