Mısırda zararlı çizgili yaprak kurdu (lep.noctuidae) larvalarına karşı bakteriyel preparat baciiius thuringiensis berliner (eubacteriales, bacillaceae)'in etkinliğinin saptanması
- Tez No: 2760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL KORNOŞOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
34 ÖZET Kısırın fide döneminde zararlı olan Spodoptera exigua Hbn. 'nm 3. dönem larvalarına karşı bakteriyel preparatların etkinliği, laboratuvar ve Ç.Û. Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama çiftliği arazisinde incelenmiştir, çalışma 1986-67 yıllarında olmak üzere 3 kez laboratuvarda ve 2 kez arazide tekrarlanmıştır, Bakteriyel preparatl ardan Bacillus thuringiensis var. kurstaki içeren Dipel x, Dipel 2x, Javeline, Thuricide; Bacillus thuringiensis in beta exotaksini ' ni içeren Thuringiensin, B. thuringiensis var. thuringiensis içeren Tarmik 3 ve kimyasal insektisit Arrivo (Cypermethrin) kullanılmıştır. Thuringiensin % 0.4'lük dozda, diğer bakteriyel preparatlar % 0.15'luk dozda, Arrivo ise % 0.2'lik dozda uygulanmıştır. Laboratuvar koşullarında (25±1*C, % 65 nisbi nem ve uzun gün aydınlanması) yapılan denemede uygulamadan on gün sonra sırası ile Dipel 2x % 98,75, Javeline % 97.5, Thuringiensin % 96.25, Dipel x % 90, Thuricide % 77.5, Tarmik 3 S 23.75, Arrivo ise 4. günde % 100 etkili olmuştur. Arazide fide dönemi de mısır tarlasında yapılan denemede, 8. günde çizgili yaprak kurdu larva populasyonunda, belirtilen bakteri dozlarında ölüm oranı, Dipel 2x'te % 98.5, Javeline % 100, Thuringiensin % 100, Dipel x % 87.28, Thuricide % 71, Tarmik 3 % 35, Arrivo ise uygulamanın 4. gününde % 100 etki göstermiştir. İstatistik! analiz sonucunda Dipel 2x, Javeline, Thuringiensin' in Arrivo' dan farklı olmadığı, Dipel x'in bu gruba en yakın, Thuricide ve Tarmik 3' ün ise farklı olduğu görülmüştür. Pratik olarak S. exigua' nm mücadelesinde etkili bulunan preparatlardan Dipel 2x, Javeline ve Thuringiensin' in uygulanması doğal düşmanların korunması avantajı ile yararlıdır.
Özet (Çeviri)
35 SUMMARY The effect of bacterial insecticides formulations to the third instar larvae of Spadoptera exigua Hbn. a pest of corn at seedling stage was studied bath laboratory and in research fields of Agriculture Faculty Çukurova University, Adana. The study was replicated three times in laboratory and twice in field during 1986-1987. In this study Dipel x, Dipel 2x, Javeline, Thuricide which contains B. thuringiensis var. kurstaki and Tarmik 3 which contains B. thuringiensis var. thuringiensis, Thuringiensin which contains beta exotoxin of B. thuringiensis and the chemical insecticide Arriva (Cypermethrin) were used. The Thuringiensin was applied at a rate of 0.4 % and reusing at 0.15 %.The Arrivo was applied a rate of 0.2 %. In the experiments conducted under the laboratory conditions (25±1*C, 65 % relative humidity and 16:8 L:D) The effect of the Dipel 2x, Javeline, Thuringiensin, Dipel x, Thuricide, and Tarmik 3 were founded 98.75 54,97.5 %, 96.25 % 90 %, 77.5 %, 23.75 % respectively at the 10 th. day after the application, although Arrivo was taken effect 100 7, on the 4 th. day. The experiments conducted at the feedling stage of corn field, the effect of Dipel 2x, Javeline, Thuringiensin, D.ipel x, Thuricide and Tarmik 3 were 98.5 %, 100 %, 100 %, 87.28 %, 71 %, and 35 % respectively in the field on the ö*-*“”. day after application. The effect of Arrivo was 100 % on the 4*,", day. İstatistical analysis indicated that Dipel 2x, Javeline, Thuringiensin were not significantly different than Arrivo. But the effect of Thuricide and Tarmik 3 were significantly lower than Arrivo. The effect formulations Dipel 2x, Javeline Thuringiensin could be suggested for control of S. exigua without contaminating the environment.