Arkeolojik alanlarda uygulanan restorasyon müdahalelerinin değerlendirilmesi: Metropolis örneği
Evaluation of intervention for restoration of archaeological sites: example of Metropolis
- Tez No: 564514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİHAT KÖŞKLÜK KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Arkeolojik sit alanlarında, kazılar sonucunda ortaya çıkarılan taşınmaz kültür varlıkları çevre ve insan etkilerine maruz kalmaktadır. Arkeolojik alanlardaki bu yapılara yönelik belirli koruma müdahaleleri geliştirilmiştir. Bu müdahalelerin sürdürülebilir olması amacıyla ziyaretçilere yönelik sunum düzenlemeleri de uygulanmaktadır. Kerpiç, mozaik, duvar resmi gibi hassas malzemeler içeren yapıları koruyabilmek için koruma çatıları tasarlanmaktadır. Mimari elemanları hasar görmüş ya da günümüze ulaşamamış olan yapılara yönelik uygulanan bir diğer müdahale ise tamamlama (bütünleme)dir. Yapıların sunumuna yönelik olarak; giriş mekanları ve hizmet yapıları, gezi güzergahı ve platformu, bilgilendirme elemanları tasarlanmaktadır. Dağınık halde bulunan mimari parçaların bir araya getirilmesi olarak tanımlanabilen anastilosis; yapıların ziyaretçilere etkin bir şekilde sunulmasına yönelik uygulanan bir diğer müdahaledir. Bu çalışma ile arkeolojik alanlarda uygulanan müdahalelerin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada kuramsal çerçeveyi oluşturmak için arkeolojik alanlarda koruma konusundaki ulusal ve uluslararası yaklaşımlar incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda belirli değerlendirme kriterleri belirlenmiştir. Kuramsal çalışmanın ardından örnek olarak seçilen İzmir Torbalı'da bulunan Metropolis Antik Kenti'nde uygulanan restorasyon müdahaleleri ele alınmıştır. Çalışma Metropolis Antik Kenti'nde mimari kalıntıların korunmasına ve sergilenmesine yönelik uygulanan müdahaleler konusunda genel bir değerlendirme yapılarak sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In archaeological areas, after the excavations the immovable cultural heritage exposed to enviromental conditions and human activity. In archaeological areas, protection interventions have been developed for immovable finding remain. In order to ensure the sustainability of these interventions, presentation arrangements for visitors are also implemented. Protection structures are designed to protect structures containing sensitive materials such as mudbrick, mosaic and wall painting. Another intervention to the structures whose architectural elements have been damaged or have not reached to present day is integration. For the presentation of structures; entrance spaces and service structure, walking route and platform, information units are designed. Anastilosis which can be defined as combining architectural fragments in a dispersed state; it is another intervention to the effective presentation of the structures to the visitors. The aim of the study is to evaluate these interventions in archaeological areas. In this study, national and international approoaches in the conservation of archaeological sites are studied in order to form the theoretical framework. The evaluation criterias were determined as a result of this study. After the theoretical study, the restoration interventions in the ancient city of Metropolis, in Torbalı İzmir, which was chosen as an example was examined. This study is concluded with general evaluation about interventions to the preservation and conservation of architectural remains in the ancient city of Metropolis.