Evaluation of interventions in western stoa of agora in İzmir
İzmir agorası batı stoa müdahalelerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 183477
  2. Yazar: NECMİYE FUNDA YAKA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAŞAK İPEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Arkeolojik alanlarda yapılacak koruma uygulamaları kalıntıların daha iyianla ılmasına yönelik olarak gerçekle tirilmelidir. Yapılacak koruma uygulamalarıkazıdan elde edilen bulgulara ba lı oldu undan alanla ilgili tüm veriler ortayaçıkmadan kısıtlı bilgilerle uygulama yapmaktan kaçınılmalıdır. Bu uygulamalar,kalıntılara zarar vermeyecek ekilde planlanmalı ve ileride yeni müdahalelere izinverecek biçimde geri dönü ebilir olmalıdır. Müdahaleler biçim ve malzeme yönündenözgün niteliklere uygun olmalı ancak özgün kısımlardan ayırt edilmelidir.Bu çalı ma kapsamında, zmir kentinin merkezinde konumlanan antikAgora'da 1932 yılında ba layan ve günümüze kadar aralıklarla devam eden kazı vekoruma çalı maları incelenmi tir. Agora'da 1930'larda yapıldı ı dü ünülenrestorasyon uygulamalarının 2002 yılında ba layan kazı ve restorasyon çalı malarıkapsamında elde edilen yeni bulgularla yeniden de erlendirilmesi gere i do mu tur.Bu çalı manın amacı, Agora / Batı Stoa'da 1930'larda yapılmı olan restorasyonlarınve yeni uygulama çalı malarının tanıtılması ve günümüz koruma yakla ımlarıdo rultusunda de erlendirilmesidir. Çalı ma kapsamında, kazı buluntularıincelenmi , rölöve çalı maları ile özgün yapı bölümleri ve farklı dönem müdahaleleritespit edilmi tir.De erlendirmede, müdahalelerin özgün kısımlardan ayırt edilebilir olması,uygulamaların özgün malzeme ve detaylara uygunlu u, ileride yapılacakuygulamalara uygun ve geri dönü ebilir olması dikkate alınmı tır. Buna göre, çalı makapsamında, 1932 ve 1944 yıllarında gerçekle en uygulamalar geri dönü ebilir veözgün kısımlardan ayırt edilebilir olarak uygulanmı ancak özgün malzeme vedetaylara uyulmadı ı ve bu nedenle ileride yapılacak uygulamalara uygun olamadı ıanla ılmı tır. 2002 ve 2005 yılları arasında gerçekle en uygulamalar ise özgünkısımlardan ayırt edilebilir, özgün malzeme ve detaylara uygun, ileride yapılacakmüdahalelere izin verecek biçimde ve geri dönü ebilir biçimde uygulanmı tır.
Özet (Çeviri)
Conservation implementations in archeological sites should be applied in orderto better perceive the ancient remains. The implementations based on limitedinformation must be avoided if the necessary findings are not revealed. Theseimplementations should be executed in order not to damage the remains, should bereversible and not prevent future conservation action. Although the interventionsshould be compatible with original qualities with respect to form and material, theyshould be distinguishable from the original parts.In this study, the restoration implementations which started in 1932 andcontinued sporadically until 2005 in the ancient Agora of zmir are investigated. Theformer restoration implementations had to be reinterpreted due to new findingsduring the recent investigations. The aim is to introduce the restoration interventionscarried out in the Agora/West Stoa, and to evaluate them regarding presentconservation approaches. Architectural findings of the excavation are examined,documentation studies are performed through field surveys, in addition originalbuilding components and lateral interventions are analyzed.In the evaluation, distinguishability of the new application, the compatibility ofthe materials used and proper techniques, with existing materials, the availability forfuture applications and reversibility of present interventions in order to allownecessary rectification in future are taken into consideration. Accordingly, theinterventions between 1932 and 1944 are evaluated reversible and distinguishabilewhile materials and techniques applied in the interventions are not compatible withthe original. The implementations applied between 2002 and 2005, are evaluateddistinguishable, compatible with original materials and techniques, available forfuture studies and reversible.