Türk Yunan ilişkilerinde adalar, adacıklar ve kayalıklar sorunu
Islands, islets and rock problems in Turkish and Greek relations
  1. Tez No: 564556
  2. Yazar: TUNÇ AKA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜZEHHER YAMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezin amacı, Doğu Ege Denizi ada, adacık ve kayalıklar sorununu, nedensellik örgüsü içinde çözümlemek ve açıklamaktır. Tez, Doğu Ege Denizi'ndeki ada, adacık ve kayalık sorununun kaynağı nedir sorusu üzerine bina edilmiştir. Bu sorunun cevabını bulma çabalarında tezin ana argümanı şudur:Ada, adacık ve kayalıklar, devletlerin deniz ülkesindeki egemenliklerini genişletebildiğinden Türkiye ve Yunanistan arasındaki ada, adacık ve kayalıklar sorunu bir egemenlik rekabetidir. Bu tezde araştırma yöntemi olarak zaman boyutlu tek vaka incelemesi, araştırma tasarımı olarak da Pierson'un vaka incelemesi tasarımı tercih edilmiştir. Böylece sorunun tarihsel gelişimi neden – sonuç ilişkisini gözeterek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyse and explain the problem of islands, islets and rocks in the Eastern Aegean Sea in the context of causality. The thesis is based on the question of what is the source of the island, islet and rocky problem in the Eastern Aegean Sea. The thesis argues that islands, islets and rocks help to expand territorial sovereignty in favour of the state to which they belong, therefore island and its derivative formations between Turkey and Greece leads to sovereignty competence in the Aegean Sea. In this thesis, time-horizontal single