II. Partial characters
II.Kısmi karakterler
- Tez No: 56457
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL Ş. GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
öz n-KISMI KARAKTERLER Aslan, Şükran Yüksek Lisans, Matematik Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. İsmail Ş. Güloğlu Eylül 1996, 114 sayfa Sonlu grup (7'nin 7r-kısmi karakterleri, verilen bazı asal sayılardan oluşan 7r-kümesi doğrultusunda, G“nin sıradan karakterlerinin G'nin w- elemanlarma sınırlandırması olarak tanımlanabilir. G 7r-ayrılabilir bir grup ise, Fong Swan ve Parçalanma (Decomposition) özelliklerini sağlayan ve G”"a göre tanımlanan karmaşık vector uzayı c/(G°)'ın sınıf fonksiyonları için eşsiz bir h(G) bazı bulunur, ip Ç h(G) ise, y?#'nin en küçük dereceli (burada H G'nin Hail 7r-alt grubudur) indirgenemez bileşkelerini karakterize ederiz. Genelde başka çözülebilir gruplarda izlenemeyen, sadece tek mertebeli gruplarda oluşan bazı krakter teoretik fenomenlerini veririz. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT n-PARTIAL CHARACTERS Aslan, Şükran M.S., Department of Mathematics Supervisor: Prof.Dr.Ismail Ş. Güloğlu September 1996, 114 pages Given a set of ir of prime numbers, the 7r-partial characters of a finite group G are defined as the restrictions of the ordinary characters of G to the 7r-elements of G. If G is 7r-separable group, we find a basis IW(G) for a complex vector space cf(G°) of class functions defined on cf(G°) which satisfy Fong Swan and Decomposition property. If 95 6 h(G), then we characterize the irreducible constituents of ıpn (where H is a. Hall 7r-subgroup of G) which have minimal degree. Also we give some character theoretic phenomena which occur in groups of odd order but which appear to have no analogs for solvable groups, in general. m