Spinal travma nedenleri ve özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of causes and characteristics of spinal trauma
- Tez No: 564577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZGÜR ERDOĞAN, UZMAN İSMAİL TAYFUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Çalışmamızda Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Kliniğine Ocak 2009 ile Mayıs 2016 tarihleri arasında spinal travması nedeniyle getirilip acil serviste takip ve tedavi edilen hastalar geriye dönük olarak analiz edildi. Hastalar ASIA A'dan ASIA E'ye kadar gruplara ayrılmıştır. Kayıtlardan analiz edilen parametreler hastaların yaşı, cinsiyeti, başvuru tarihi, yaralanma mekanizması oluşan spinal yaralanma bulguları tedavi metotları hastane yatışları ve mortalitesidir. Parametrik veri için student t test, nonparametrik veri için ki kare testleri kullanılarak veri analizi gerçekleştirilmiştir. Çalişmamızda yüksekten düşme hastalarında lomber yaralanmalar servikallerden daha sık gözlenmektedir. Yüksekten düşmeler spinal yaralanmaların en sık nedeni olarak gözlenmiştir. Basit düşmelerde özellikle yaşlı popülasyonda spinal yaralanma için önemli bir mekanizmadır. Şehir ilişkili faktörler spinal travma epidemiyolojisinde değişikliklere neden olmaktadır. Yaşlanan popülasyon spinal travma epidemiyolojisinde modifikasyonlara ve prevelansında artışa neden olacağı beklenmelidir. Buna yönelik koruyucu önlemlerin geliştirilmesi spinal travmanın oluşumunu azaltıcı etki sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Patients admitted to emergency department of Haydarpasa Numune Training and Research Hospital Due to spinal trauma between January 2009 and may 2016 were analysed retrospectively. Patients were divided to groups from ASIA A to ASIA E . Age, gender, admission date, injury mechanism, data of spinal injury, management, lenght of stay and mortality were recorded. Parametric data was analysed with student t test and categorical data was analysed with chisquare test. High falls were the most common cause of spinal injuries in the study group. Lumbal injuries were common then the cervical injuries due to high falls. Fall from the same level was a common injury mechanism in the elderly. City related factors cause changes in the epidemiology of spinal trauma. Aging population will cause increases in the prevelance and changes in the epidemiology of spinal trauma.