Sınıf öğretmenlerinin mobbinge uğrama düzeyleri ve okul yöneticilerinin görüşleri
The views of the school administrators about the mobbing exposure levels of the class teachers
  1. Tez No: 564609
  2. Yazar: SERKAN AKGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ TEMLİ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Uşak il merkezinde görev yapan sınıf öğretmenlerinin mobbinge uğrama düzeyleri ve okul yöneticilerinin görüşleri incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini Uşak il merkezinde görev yapan 347 sınıf öğretmeni ve 25 okul yöneticisi oluşturmuştur. Araştırmanın nicel verileri Demirci (2014) tarafından geliştirilen“Mobbing Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmanın nitel bölümünde okul yöneticilerinin mobbing hakkında görüşleri ile ilgili veriler uzman görüşünden faydalanılarak hazırlanan“Görüşme Soruları”formu ile elde edilmiştir. Çalışmada verilerin çözümlenmesi ve yorumlanmasında istatistik programından faydalanılmıştır. Maddelerin frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the mobbing levels of the primary school teachers working in the city center of Uşak and the opinions of the school administrators were examined. The sample of the study consisted of 347 classroom teachers and 25 school administrators working in Uşak city center. The quantitative data of the study were collected with the '' Mobbing Scale "developed by Demirci (2014). In the qualitative part of the study, data about the opinions of school administrators about mobbing were obtained by using the ''Interview Questions'' form which was prepared by using expert opinion. In the study, the statistical program was used to analyze and interpret the data. Frequency, percentage, arithmetic mean and standard deviation values of the items were calculated.