Comparison between Elif Şafak's Black Milk and Charlotte Perkins Gilman's Herland in terms of their cultural, national and sexual dilemmas
Elif Şafak'ın Siyah Süt ve Charlotte Perkins Gilman'ın Herland adlı romanlarının ulusal, kültürel ve cinsel ikilemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 564688
  2. Yazar: MELEK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAVGAH GHULAM SAEED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Son birkaç yüzyıl boyunca yaşanan kültürel, sosyal, ekonomik ve politik olaylar ve bunların ani ve çok hızlı bir şekilde yaşanması, insanların hayatında birçok değişimi tetiklemiştir, fakat insanlar bu süreçlere uyum sağlama konusunda sorunlar yaşamıştır. Kişi, 'kendi' ve ' birey' olmak ve bireyin aidiyet duygusunu canlandırarak kurallarını korumaya çabalayan toplum arasında kalmasından dolayı zorlanırken bu değişim rüzgârında kendine bir konum bulmak zorunda kalmaktadır. Giriş bölümü, iki farklı ülkede yazılmış olan iki roman hakkında bilgi vermeyi hedeflemektedir. Birinci bölüm, hem Siyah Süt'ü hem de Kadınlar Ülkesi'ni etkisi altına almış olan modernizm akımına ışık tutmak için bu akım hakkında bilgi vermektedir. Bun ek olarak romanların yazarları Elif Şafak ve Charlotte Perkins Gilman biyografileri de dâhil edilmiştir çünkü her iki roman da yazarlarının hayatları hakkında çeşitli bilgiler içerdiğini bilmekteyiz. İkinci bölüm yazarın bireysel bakış açısının sınırlamaları dâhilinde çatışmalarının kaynağını barındıran yarı – biyografik roman Siyah Süt 'te yer alan kültürel, ulusal ve cinsel ikilemleri barındırmaktadır. Üçüncü bölüm bir önceki bölümde yer alan kriterler çerçevesinde ama bu bölümde komünal bir perspektif ile Kadınlar Ülkesi'nde yer alan ikilemleri içermektedir. Sonuç olarak her iki roman da ana karakterlerin hayatlarındaki sonu asla gelmeyen ikilemlere ışık tutması ile sonuçlanarak bu bireylerin nerede durmak istedikleri ve nerede durdukları arasındaki belirsizliği yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
The cultural, social, economic and political occurrences with sudden shifts have triggered salient changes in humans, yet these people have had difficulty in according with these processes for centuries. The individual has had to find a position within the wind of change while he /she has been compelled because of sticking between being a 'self' and 'individual' and the society's strive to preserve its rules by stimulating the sense of belonging. The introduction chapter aimed at revealing information about the novels from two different countries. Chapter One gives information about modernism in order to enlighten the movement, which has affected both Black Milk and Herland. In addition, Elif Safak's and Charlotte Perkins Gilman's biographies are included in this chapter since we know that these novels contain various details about the author's lives. Chapter Two embraces the cultural, national and sexual dilemmas in the Black Milk, the semi – autobiographical novel, which encompasses the source of the conflicts within the constraints of individual angle. Chapter Three includes the dilemmas in Herland within the same framework with criteria in the previous chapter from a communal perspective. In conclusion, both of the novels mirrors the obscurity between where the main characters want to stand and where they are as a result of the individual preferences and social assertiveness and imposition by leaving the individual never ending dilemmas.