KOBİ'lerin finansman sıkıntıları: Batman ili örneği
Financing problems of SMEs: The case of Batman province
  1. Tez No: 564713
  2. Yazar: ESRA ATALAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİT ÇAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Üretim, yatırım, istihdam, katma değer gibi konular açısından ulusal ve yerel ekonomiler için önemli görülen KOBİ'lerin en önemli sorunlarından bir tanesi de dönem dönem karşılaştıkları finansman sıkıntılardır. KOBİ'lerin sürdürülebilirliği için bu finansman sıkıntıların tespiti önem arz etmektedir. Buradan hareketle bu çalışmada da temel amaç, Batman`daki KOBİ`lerin finansman sıkıntıları ve bu sıkıntıların çözüm yollarını ortaya koymaktır. Bu kapsamda çalışmada da 404 KOBİ'ye anket uygulanmış ve anketten elde edilen veriler ile istatistiki analizler gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen analizler sonucunda, KOBİ`lerin büyük bir çoğunluğun finansman sıkıntısıyla karşı karşıya kaldığı, finansman sıkıntılarının giderilmesi için kamu ve özel kuruluşlardan büyük bir oranda destek beklediği gözlemlenmiştir. Ayrıca finansman sıkıntılarının zamanında giderilmesi durumunda yerel ekonomik kalkınmaya pozitif katkı sunacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Financing problems are one of the most important problems faced by SMEs that are considered important for national and local economies in terms of production, investment, employment and value added. Identifying these financial difficulties is important for the sustainability of SMEs. From this point of view, the main purpose of this study is to reveal the financing problems of SMEs in Batman and the ways to solve these problems. In this context, a survey was applied to 404 SMEs and statistical analysis was performed with the data obtained from the surveys. As a result of the analyzes performed, it was observed that the majority of SMEs faced financing problems and they expected a great deal of support from public and private institutions for the elimination of financing problems. In addition, it was concluded that in case of timely elimination of financing problems, it will contribute positively to local economic development.