Yoğun bakım hemşirelerinin kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumları ile ventilatör ilişkili pnömoniyi önleme bilgileri arasındaki ilişki
The relationship between intensive care nurses' attitudes towards evidence-based nursing and ventilator-associated pneumonia prevention information
- Tez No: 564731
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR TÜREYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma; yoğun bakım hemşirelerinin kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumları ile ventilatör ilişkili pnömoninin önlenmesinde kanıta dayalı uygulamalara ilişkin bilgileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; Kasım 2018-Şubat 2019 tarihleri arasında bir kamu hastanesinin tüm YBÜ'de çalışan 130 hemşire oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçim yöntemine gidilmemiş olup, evrenden olasılıksız örneklem yöntemiyle çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 121 hemşire örneklemi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Hemşire Tanıtıcı Formu”,“Ventilatör İlişkili Pnömoniyi Önleme ile İlgili Soru Formu”ve“Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın yürütülebilmesi için etik kurul onayı ve kurum izinleri alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, yüzde, standart sapma, ortalama, Mann-Whitney-U testi, Kruskal Wallis ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır.“Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği”puanının ventilatör ilişkili pnömoniyi önlemeye ilişkin bilgisini yordama düzeyi lojistik regresyon analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as a descriptive study in order to evaluate the relationship between critical care nurses' attitudes towards evidence based nursing and their knowledge on evidence-based practices for the prevention of ventilator-associated pneumonia. The focus group consisted of 130 nurses who were working in all intensive care units of a public hospital between November 2018 and February 2019. The sample selection method was not used in the research. Using the improbable sampling method, 121 nurses who voluntarily accepted to participate in the study formed the sample. The data of the research were collected by using the“Nurse Identification Form”,“Questionnaire for the Prevention of Ventilator-Associated Pneumonia”and“Attitude Towards Evidence-Based Nursing Questionnaire”. In order to conduct the research, ethics committee approval and institution permits were obtained. Number, percentage, standard deviation, median, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis and Pearson Correlation analysis were utilized to evaluate the data. Estimated effect of“Attitude Towards Evidence-Based Nursing Questionnaire”to the prevention of ventilator-associated pneumonia was evaluated by logistic regression analysis.