Kanser hastasına bakım verenlerin evdeki bakım uygulamaları ve algılanan sosyal desteğin bakım yüküne etkisi
Home care practices of cancer patients care and the effect of perceived social support on the care load
- Tez No: 564744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Onkoloji Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Kanser hastasına bakım verenlerin evdeki bakım uygulamalarının ve algılanan sosyal desteğin bakım yüküne etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırmaya, Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kemoterapi Gündüz Tedavi Ünitesi'nde tedavi gören 222 kanser hastasının 222 bakım vereni alınmıştır. Çalışmada veri toplama formu olarak, Bakım Verenin Ve Hastanın Tanıtım Formu, Bakım Verenin Evdeki Bakım Uygulamaları Anket Formu, Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği(ZBYÖ), Algılanan Çok Yönlü Sosyal Destek Ölçeği(AÇYSDÖ), Karnofsky Performans Ölçeği(KPS) olmak üzere beş form kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda, sosyal destek düzeyinin orta seviyede yeterli ve hafif bakım yüküne sahip oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca bakım verenlerin, bakım verdiği hastaların performans durumlarının %23'ünün %80 performans skoruna sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the effect of care on home care and perceived social support on cancer burden. Method: The study included 222 caregivers of 222 cancer patients treated at the Chemotherapy Day Treatment Unit of Dokuz Eylül University Research and Application Hospital. The data collection form of the study, Caregiver and Patient Presentation Form, Caregiver Home Care Practices Questionnaire, Zarit Care Giving Burden Scale, Perceived Multidimensional Social Support Scale, Karnofsky Performance Scale to be five forms were used Findings: In our research, the social support level was found to be moderately adequate and had a mild maintenance burden. In addition, care givers found that 23% of the performance status of care givers had an 80% performance score.