Genç elit futbolcularda yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmanın performansa ve kognitif fonksiyona etkisi
Impact of high-intensity interval training on performance and cognitive function in young elite football players
  1. Tez No: 564760
  2. Yazar: FATİH TOBAKÇAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLSEL OKUDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada genç elit futbolcularda 6 haftalık yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman programının dayanıklılık kapasitesi ve kognitif fonksiyonlar üzerine etkisi olup olmadığının ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmaya Konya Anadolu Selçukspor alt yapısında futbol geçmişi en az 6 yıl olan 18-23 yaşları arasında 20 gönüllü elit sporcu katıldı. Bu 20 kişiden rastgele 2 grup ( HIIT ve Antrenman Grubu) oluşturuldu. Normal Antrenman ve Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenman programlarına başlamadan 1 hafta önce her iki gruba da maksimal oksijen tüketim kapasitesilerini (VO2max) belirlemek için Hoff saha testi ve bilişsel durumlarını değerlendirmek için Mini Mental Durum testi uygulandı, anaerobik güçlerini belirlemek için Wingate Testi yapıldı ve venöz kanları alındı. 6 haftalık antrenman programlarından sonra tüm ölçümler tekrarlandı. Alınan kan örneklerinden BDNF ve FGF21 seviyeleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Öncesi ve sonrası değerler Paired Sample- t testi ve Wilcoxon testi ile değerlendirildi. Antrenman sonrası Yorgunluk İndeksi, VO2max, ve Mini-Mental Durum testi değerleri HIIT grubunda normal antrenman grubuna göre anlamlı olarak daha yüksekti (p>0,05). Pik güç, ortalama güç, laktat BDNF, FGF21 değerleri açısından gruplar arası anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to identify whether a six-week high-intensity interval training has an impact on the endurance capacity and cognitive functions in young elite footballers or not. Twenty elite athletes aged 18-23, with at least six-year football background at the Konya Anadolu Selçukspor youth setup took part in the study as volunteers. Two groups were constituted from among such 20 people randomly (HIIT and Training Group). To both groups, a Hoff site test was applied to determine their maximal oxygen consumption capacities (VO2max) and a Mini Mental durum test was applied to ascertain their cognitive conditions, Wingate Bicycle Ergometer Test was conducted to see their anaerobic strengths, and their venous blood samples were taken, one week before starting the Normal Workout and High-Intensity Interval Training programs. All the measurements were repeated following the six-week training programs. From the blood samples taken, the BDNF and FGF21 levels were measured by means of the ELISA method. The before and after values were assessed through the Paired Sample- t test and Wilcoxon test. The Post-training Fatigue Index, VO2max, and Mini-Mental test values appeared significantly higher in the HIIT group than the normal training group (p>0,05). No significant difference was determined between the groups in terms of peak power, average power, and lactate BDNF, FGF21 values.