Numerical simulation of soltmater ıntrusion in tripoti, Libya
Trablus, Libyadaki tuzlu su girişiminin sayısal benzeşimi
  1. Tez No: 56487
  2. Yazar: SALEH SADEG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Libya'nın Trablus kryı akiferinde meydana gelen aşırı yeraltısuyu çekimi sonucunda, akifer yüklerinde aşın düşümler gözlenmiş ve bunun sonucunda deniz suyu akifer içerisine girmiştir. Bu çalışmada söz konusu deniz suyu girişimi problemi araştırılmış ve model çalışmalarına baz teşkil etme düşüncesi ile yörenin hidrojeokimyası çalışılmıştır. Deniz suyu girişimi mekanizmasını incelemek amacı ile bir sayısal çalışma yapılmış ve adı geçen bölge yeraltı suyu akımı ve deniz suyu konsantrasyonları dağılımları için modellenmiştir. Alansal modelin kalibrasyonu sonucunda, modelin fiziksel parametreleri, sınır koşullan ve başlangıç koşulları elde edilmiştir. Daha sonra Gargareş bölgesinden geçen bir hat boyunca düşey kesit modeli hazırlanmış ve tatlı su tuzlu su girişim zonunun yeri ve zamana göre değişimi araştırılmıştır. Sonuç olarak hazırlanan modellerden elde edilen değerlerin gözlenen değerlerle çok iyi şekilde uyumlu oldukları saptanmıştır. Zaman içerisinde yapılan modellemeçalışmaları, bölgede süre gelen işletim politikasının aynı şekilde devam etmesi durumunda, girişim zonunun artan bir şekilde akifer içlerine doğru ilerleyeceğini vurgulamaktadır. Anahtar Kalimeler : Deniz suyu girişimi, benzeşim, Trablus, Libya VI
Özet (Çeviri)
Excessive groundwater pumpage from coastal aquifer in Tripoli area, Libya, has leaded to high drawdown of the water levels and progressive seawater intrusion. The potential problem is investigated in this research to study hydrogeochemistry of the area to form a base for the modeling studies. In order to define the intrusion mechanism a numerical study has been performed and the region was simulated for the fluid flow and saltwater concentrations. The physical parameters, the boundary conditions and the initial conditions have been determined by calibration of an areal two-dimensional model. Later a two-dimensional cross-sectional model was formulated along the Gargaresh profile to investigate the position of the saltwater/freshwater interface and its temporal migration. IllModel results show very good agreements with the observed values both in the areal and the cross sectional analysis. Transient runs emphasize that the interface would migrate landward in a progressive manner if the present groundwater discharge policy would be operating in the region. Keywords : Seawater Intrusion, Simulation, Tripoli, Libya IV