Numerical simulation of saltwater intrusion in Erzin groundwater Basın Hatay-Turkey
Erzin ovası yeraltısuyu havzasındaki tuzlu su girişiminin sayısal modellenmesi Hatay-Türkiye
  1. Tez No: 29782
  2. Yazar: NUSRET EMEKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURKAN KARAHANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada, Erzin yeraltısuyu havzasında tuzlu su - tatlı su arasındaki birleşik mekanizmanın yerel koordinatlara ve zamana bağımlı davranışı incelenmiştir. Bu amaçla yoğunluğa bağımlı olarak gelişen tuzlu su girişimi işlemine sonlu elemanlar modeli uygulanmıştır. Uygulama yapılan alanın fiziksel parametreleri, başlangıç su seviyeleri ve sınır koşulları elde edilebilen arazi verileriyle tanımlanmış, akifer işletimi başlangıcında gözlenen su seviyeleri, dengeli akım koşullarında alansal bir modelle yeniden kalibre edilmiştir. Alansal kal ibrasyonla elde edilen başlangıç ve sınır koşulları düşey bir kesite uyarlanarak akiferin yayılım (dispersivite) parametresi vegözeneklilik değerleri bulunmuştur. Böylece, tuzlu suyun dengeli akım koşul Tandaki başlangıç dağılımı hesaplanmıştır. Bu dağılım beslenim ve boşalım koşullarında dengesiz akımla hareket ettirilerek tuzlu suyun günümüzdeki olası konumu belirlenmiştir. Alansal modelde, hesaplanan ve ölçülen su seviyeleri arasında iyi bir uyum gözlenmektedir. Boşalım sürecinde tuzlu su düşey kesit boyunca ileriye doğru hareket etmektedir. Beslenme sürecinde su seviyelerinin yeniden başlangıç değerlerine ulaştıâı ancak tuzlu suyun (daha küçük boyutlarda da olsa) akiferin alt sınırı boyunca ileriye doğru hareketine devam ettiği belirlenmiştir. Konsantrasyon değerlerinin günümüzdeki dağılımı 25 yıllık bir benzeşim çalışması sonucunda elde edilmiştir. Bu süreç boyunca yayı l im zonunun genişlediği ve tuzlu su girişiminin yavaşlayarak dengeli bir konuma doğru yaklaştığı gözlenmişt i r. Anahtar Kelimeler : Tuzlu Su Girişimi, Yeraltısuyu, Sonlu Elemanlar, Modelleme, Erzin, Benzeşim.
Özet (Çeviri)
The spatial and transient behavior of the coupled mechanism of saltwater and freshwater throughout the Erzin groundwater basın has been analyzed. An appropriate finite element model was applıed for the solution of density-driven saltwater intrusıon process. Physical parameters, initial heads and the boundary conditions of the basın were defined on the basis of available field data and an areal, steady- state groundwater flow model was constructed to calibrate the observed head values corresponding the initial development phase of the aguifer. initial and the boundary conditions determined from the areal calibration are used to evaluate the aquifer'sdispersivities and the porosity in a steady-state, cross-sectional analysis. in doing so, the ini t-i al position of the salt concentration distribution is calibrated under steady-state conditions. The initial concentration distribution is then marched through time under discharge and recharge conditions, and the present-day position of the interface is predicted. Simulated and recorded head values show very good correlation for the areal steady-state model, in the cross-sectional simulation, saltwater front moves forward during the discharge period. in the recharge period, the water heads recover their initial positions and the forward movement of saltvvater (in relatively small magnitude) is observed along the lower boundary, The present-day distribution of the concentrations has been determined at the end of a 25-year simulation period. The width of the dispersion zone has increased during this process and the saltwater encroachment has gradually been slowed down reaching to a new steady- state position. Key Words : Saltvmter intrusion, Groundwater, Finite element, Modeling, Erzin, Simulation,dispersivit ies and the porosity in a steady-state, cross-sectional analysis. In doing so, the initial position of the salt concentration distribution is calibrated under steady-state conditions. The initial concentration distribution is then marched through time under discharge and recharge conditions, and the present-day position of the interface is predicted. Simulated and recorded head values show very good correlation for the areal steady-state model. In the cross-sectional simulation, saltwater front moves forward during the discharge period. In the recharge period, the water heads recover their initial positions and the forward movement of saltwater (in relatively small magnitude) is observed along the lower boundary. The present-day distribution of the concentrations has been determined at the end of a 25-year simulation period. The width of the dispersion zone has increased during this process and the saltwater encroachment has gradually been slowed down reaching to a new steady- state position. Key Words : Saltwater intrusion, Groundwater, Finite element, Modeling, Erzin, Simulation, Science Code: 606.04.03 TV