Gebze Tatlıkuyu Mahallesi'nde uykululuk ve uykusuzluğun sağlık anksiyetesi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigating the effects of sleepiness and insomnia on health anxiety in Gebze Tatlikuyu Neighborhood
  1. Tez No: 564896
  2. Yazar: GÜLŞEN KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KIRPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Uykululuk, bireylerde meydana gelen uyuma isteği ve uykuya dalmaya karşı koyamama olarak tanımlanmaktadır. Uykusuzluk, uykuya dalmada ve sürdürmede meydana gelen bozulmaya verilen isimdir. Sağlık anksiyetesi ise bireylerin kendi sağlıklarıyla ilgili endişe duyup aşırı uğraş halinde olmalarıdır. Uykululuk ve uykusuzluğun yüksek olması bireylerde görülen sağlık anksiyetesi riskini artırmaktadır. Bu çalışmada, Tatlıkuyu Mahallesi'nde uykululuk ve uykusuzluğun sağlık anksiyetesi üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla içerisinde sosyodemografik bilgi formu, Uykusuzluk Şiddeti İndeksi, Epworth Uykululuk Ölçeği ve Sağlık Anksiyetesi Ölçeği'nin bulunduğu anket formları uygulanmıştır. Çalışmaya Tatlıkuyu Mahallesi'nde yaşayan 115 kadın ve 120 erkek olmak üzere toplam 235 kişi katılmıştır. Analizler sonucunda kadın ve erkeklerin uykusuzluk puanları arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Üzüntü verici veya stresli bir olay yaşama ve genel sağlık durumu uykululuk, uykusuzluk ve sağlık anksiyetesine etki eden değişkenlerdir. Korelasyon analizi bulgularına göre uykusuzluk ile sağlık anksiyetesi ve uykululuk ile sağlık anksiyetesi arasında düşük şiddette anlamlı bir ilişki elde edilmiştir. Regresyon analizi bulgularında, uykululuğun bedensel belirtilere duyarlık alt boyutunu anlamlı şekilde yordadığı görülmüştür. Bulunan sonuçlar uykululuk ve uykusuzluğun sağlık anksiyetesi üzerindeki etkisini açıkça göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Sleepiness is a concept that desire to sleep and inability to resist against fall asleep. Insomnia is defined as the deterioration of falling asleep and maintaining sleep. Lastly, health anxiety is termed as engaging with health excessively and being anxious about own health. High sleepiness and insomnia increase the risk of health anxiety in individuals. The aim of this study is investigating the effects of sleepiness and insomnia on health anxiety in Tatlıkuyu neighborhood. Sociodemographic Information Form, Epworth Sleepiness Scale, Insomnia Severity Index and Health Anxiety Inventory were administered. A total of 235 people including 115 female and 120 male who live in Tatlıkuyu neighborhood were participated in the study. A significant difference was found between woman and man for insomnia. A sad or stressful event and general health status are variable that affect sleepiness, insomnia and health anxiety. According to the correlation analysis findings, there is a low significant relationship between sleepiness and health anxiety, and insomnia and health anxiety. Regression analysis findings revealed that insomnia significantly predicted sensitivity to somatic symptoms. Results clearly revealed that sleepiness and insomnia affect the health anxiety.