International prices and exchange rates: The Turkish case
Uluslararası fiyatlar ve döviz kurları arasındaki ilişki: Türkiye örneği
- Tez No: 564895
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA NEDİM SÜALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada döviz kurları, yurt içi fiyatlar ve uluslararası fiyatlar arasındaki ilişki incelenmiştir. İlk bölümde reel döviz kurlarındaki hareketlilik etki-tepki fonksiyonları aracılığıyla değerlendirilmiş ve reel döviz kurları üzerindeki bir şokun etkisinin yarılanma süresinin yaklaşık olarak iki sene olduğu tahmin edilmiştir. İkinci bölümde ise üç farklı istatistik kullanılarak reel döviz kurlarındaki tahavvülün büyük oranda ticari mallar fiyatlarındaki değişiminden kaynaklandığı bulunmuştur. Üçüncü bölümde ise yapısal vektör otoregresif model kullanılarak reel dövizlerdeki değişimi daha detaylı incelemek adına döviz kurları ve yurt içi fiyatlar arasındaki bire bir ilişki yurt içi fiytaları etkileyen diğer değişkenler de göz önünde bulundurularak ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu bölümden elde edilen sonuçlara göre tüketici fiyat endeksindeki döviz kuru yansıması bir hayli yüksek (0.77) olmakla birlikte tamamlanmış değildir. Bununla birlikte döviz kurunun üretici fiyatları üzerindeki yansıması tamamlanmış olarak bulunmuştur. Bu sonuç ikinci bölümde bulunan sonuç ile büyük ölçüde bağdaşmaktadır ki üretici fiyat endeksi ticari mallar fiyatları ile doğrudan ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
This dissertation attempts to investigate the relationship between exchange rates and domestic prices in Turkey. The first part of this dissertation investigates the behavior of the real exchange rate (RER), with the help of impulse response functions. Result of this part indicates that half-life estimate of a shock to the real exchange rate is roughly two years. The second part investigates the components of the movements in RER. For this, three summary statistics were calculated. According to the results of this section, the tradable part of the real exchange rate is the major source of deviation in the RERs. The third part of the dissertation builds on a structural vector autoregressive model (SVAR) and strives to decompose the changes in the real exchange rate into changes in domestic price level and exchange rate. This is done by investigating the one-for-one relation between exchange rate and domestic prices while controlling for other variables relevant for the determination of the price levels. Results of the third part reveal a still high level of ERPT of 0.77 for consumer prices but not a complete one, while a complete one for the producer prices. Results are comparable with the ones in the second part of the dissertation because producer prices are strongly related to the tradable part of the real exchange rates.