Sosyolojik açıdan göç ve kültürler arası etkileşim: Suriyeli göçmenler örneği
Migration and intercultural interaction in sociological aspects: Example of Syrian migrants
- Tez No: 564916
 - Danışmanlar: PROF. ÖZCAN GÜNGÖR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyoloji, Sociology
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 127
Özet
Araştırmamız okuyucusuna 2011 yılında ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli göçmenlerin gündelik hayatı ve yerli halk ile olan kültürel etkileşimleri noktasında bilgi vermeyi amaçlamaktadır. İletişim, eğitim, ekonomi ve din başlıkları altında alan araştırmamızın gözlem ve bulguları paylaşılmıştır. Araştırmamızda kültürel etkileşimin özellikle dini etkileşim boyutuna değinilmiştir. Suriyeli göçmenler ve yerli halkın gündelik hayattaki uyum ve çatışma noktaları göçmen ve yerli halkın doğal ortamında anlaşılmaya çalışılmıştır. Göç sosyolojisi ve din sosyolojisinin kavramları kullanılarak göçmenlerin ve yerli halkın etkileşime verdikleri tepkiler yorumlanmaya çalışılmıştır. Böylece insanlığı en başından beri derinden etkileyen göç ve din kavramlarının ilişkiselliği anlaşılmaya çalışılmıştır. Böylece çalışma '' göç ile birlikte göçmen ve yerli halk arasındaki kültürel etkileşim nasıl şekillenmiştir?'' sorusuna cevap bulmaya çalışmaktadır. Suriyeli göçmenler ve yerli halk arasındaki kültürel ilişkiler kimi zaman çatışma kimi zamanda uyum şeklinde kendini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Our research fled civil war in their country in 2011, the readers of the daily lives of Syrian refugees who took refuge in Turkey, and aims to provide information on cultural interaction point with the locals. The observations and findings of our field research are shared under the headings of communication, education, economy and religion. In our study, especially the religious interaction dimension of cultural interaction is mentioned. The adaptation and conflict points of Syrian migrants and indigenous people in daily life have been tried to be understood in the natural environment of migrants and indigenous people. Using the concepts of sociology of religion and sociology of religion, the reactions of immigrants and indigenous people to the interaction were tried to be interpreted. Thus, the relationship between the concepts of immigration and religion, which has deeply influenced humanity from the beginning, has been tried to be understood. Thus, the study tries to find the answer to the question nasıl iştir how is the cultural interaction between immigrant and indigenous people together with migration? '. Cultural relations between Syrian migrants and indigenous people are sometimes manifested as conflict and adaptation.