Mikrodalga uygulamalar için 2.45 ghz mikroşerit bant durduran filtre tasarımları ve optimizasyonu
Design and optimization of microstrip band stop filter at 2.45 ghz for microwave applications
- Tez No: 564937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Filtre yapılarının RF/mikrodalga uygulamalarındaki önemi oldukça fazladır. Bu filtreler mikrodalga sistemlerinde, özellikle de uydu ve mobil haberleşme sistemlerinde sıkça kullanılmaktadır. Bu filtre yapılarında; yüksek performans, düşük kayıp, küçük boyut ve düşük maliyet gereksinimleri aranmaktadır. Genel olarak osilatör ve mikser gibi cihazlarda; istenmeyen sinyalleri engellemek için, bant durduran filtreler yapılara eklenmektedir. Bunlar gibi birçok mikrodalga sistemleri, bant durduran filtre yapıları içermektedir. Bant durduran devreler biyomedikal cihazlarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Biyomedikal cihazlarda ölçüm yapılırken havada dolaşan istenmeyen sinyallerin sapmalara neden olmaması için, cihazlara bu frekanstaki sinyalleri durduran filtreler konulmaktadır. WLAN uygulamalarından olan IEEE 802.11b azami 11Mbit/s lik bir ham hıza sahiptir ve orjinal standartta aynı cihazları bağlamak için kullanılmaktadır. IEEE 802.11b standardında çalışan aygıtlar, 2.45 GHz ile çalışan diğer aygıtlardan (mikrodalga fırın, bluetooth aygıtları, kablosuz telefonlar) dolayı bir parazitlenme yaşamaktadır. Bu tez çalışmasının ana hedefi olarak; bu girişimin engellenmesini sağlamak amacıyla, 2.45 GHz frekansında bant durduran filtre tasarımları gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen bant durduran filtre tasarımları sayesinde; istenmeyen sinyaller filtrelenmiş ve istenilen sinyallerin başarılı bir şekilde iletilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of filter structures in RF/microwave applications is very high. These filters are frequently used in microwave systems, especially in satellite and mobile communication systems. In these filter structures, high performance, low loss, small size and low cost requirements are required. In general, in devices such as oscillators and mixer; to prevent unwanted signals, band-stop filters are added to the structures. Many microwave systems include filter structures that stop the band. Band-stopping circuits are also frequently used in biomedical devices. When measuring biomedical devices, filters that stop signals at this frequency are placed on the devices so that unwanted signals circulating in the air do not cause deviations. IEEE 802.11 b has a maximum speed of 11mbits/s, and is used to connect the same devices to the original standard. IEEE 802.11 b standard devices are experiencing interference due to other devices running at 2.45 GHz (microwave oven, bluetooth devices, wireless phones). As the main objective of this thesis study; in order to prevent this interference, the filter design was designed to stop the band at 2.45 GHz frequency. Thanks to the filter designs that stop band, unwanted signals have been filtered and the desired signals have been successfully transmitted.