Globalgap standartları uygulamasının ağ kafeslerde çipura ve levrek balıkları yetiştiriciliği sektörüne etkileri
The effects of globalgap standards application on gilt-head bream and european seabass farming sector in cages
  1. Tez No: 564944
  2. Yazar: ENGİN BACAKSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
GLOBALGAP standartları uygulamasının ağ kafeslerde çipura ve levrek balıkları yetiştiriciliği sektörüne etkileri, ülkemiz ekonomisine sağlayacağı katkılar, toplum sağlığı açısından yararlarının ele alındığı bu çalışmada, GLOBALGAP uygulamasının ağ kafeslerde çipura ve levrek yetiştiriciliği işletmeleri açısından olumlu ve olumsuz etkileri incelenmiştir. Bu kapsamda araştırmanın veri kaynağını, ağ kafeslerde çipura ve levrek balıkları yetiştiriciliğinde GLOBALGAP uygulamasının ilk olarak gerçekleştirildiği İzmir ilinden GLOBALGAP belgesine sahip kurumsal üç üretici firma ile yapılan anket çalışmaları oluşturmuştur. Bu işletmelerden anket yolu ile derlenen verilerin yanında yerli ve yabancı sertifika kuruluşlarından sağlanan bilgiler değerlendirilmiştir. Gıda güvenliği, üretilen ürünlerin izlenebilirlikleri ve bu ürünlerin toplum sağlığına olası yansımaları gözlenip yorumlanmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada, gıda güvenliği şartlarının sağlanarak çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeden yapılan İyi Tarım Uygulamalarının gerekliliğine ve ülkemiz su ürünleri üretiminin geleceğinde vazgeçilmez olacağı düşünülen gücüne ışık tutulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The effects of globalgap standards application on gilt-head bream and european seabass farming sector in cages, their contribution to the national economy and their benefits in terms of public health were examined. In this context, the data source of the study, GLOBALGAP application in the breeding of gilt-head bream and european seabass in the cage of the province of Izmir GLOBALGAP document with the company has established surveys with three companies. In addition to the data collected from the surveys, the information obtained from the domestic and foreign certification companies were evaluated. Food safety, traceability of produced products and possible reflections of these products on public health have been observed and interpreted. As a result, in this study, food safety conditions are ensure and the need for good agricultural practices without harming the environment, human and animal health and the power of our country which is thought to be indispensable in the future of aquaculture production is shed light.