Elektro lif çekim (Electrospinning) yöntemiyle üretilen nanolif iplik özelliklerinin iyileştirilmesi
Improvement of electrospun nanofiber yarn properties produced by electrospinning
- Tez No: 564945
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, farklı kollektör-enjektör mesafelerinde PAN ve PVDF-HFP olmak üzere iki farklı polimer kullanılarak elektro lif çekim yöntemiyle nanolif iplikler 5 farklı kollektör-enjektör arası mesafede (10, 12, 14, 16, 18 cm) üretilmiştir. Ayrıca çelik ve alüminyum kollektörler kullanılarak kollektör malzemesinin etkisi analiz edilmiştir. Kollektör-iplik kılavuzu mesafesinin etkisi ise PAN nanolif ipliklerde alüminyum kollektör kullanılmak suretiyle analiz edilmiştir. Ek olarak, bazı nanolif iplikler belirli tansiyon altında ısıl yaş işleme tabi tutulmuş ve iplik özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu çalışmada üretilen tüm iplikler için, lif inceliği, iplik inceliği, iplik mukavemeti ve kopma uzama özellikleri dikkate alınarak farklı parametrelerin etkisi ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde PVDF-HFP nanolif ipliklerin daha ince olmakla birlikte daha yüksek mukavemete sahip olduğu, benzer şekilde sonuçlar alüminyum kollektör kullanımı durumunda çelik kollektöre kıyasla elde edilen nanolif ipliklerin daha ince ve daha yüksek mukavemete sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, nanofibre yarns were produced by electrospinning method by using two different polymers as PAN and PVDF-HFP at different collector-injector distances (5, 12, 14, 16, 18 cm). In addition, the effect of collector material was analyzed by using steel and aluminum collectors. The effect of collector-yarn guide distance was analyzed by using aluminum collector for PAN nanofiber yarns. Also, wet heat treatment was applied to some nanofiber yarns under tension and its effect on yarn properties was investigated. For all yarns produced in this study, the effect of different parameters has been analyzed in terms of fiber fineness, yarn fineness, yarn strength and breaking elongation properties. When the results obtained are examined, it is seen that the PVDF-HFP nanofiber yarns are finer and have higher strength. Similarly, the electrospun nanofiber yarns produced by using aluminum collector are finer and have higher strength compare to the nanofiber yarns produced by steel collector.