Kumaş boya tesislerinde enerji kalitesinin incelenmesi
Investigation of power quality in fabric dying facilities
- Tez No: 565006
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞEKKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yeryüzünde birçok formda bulunan enerji türlerinden en sık kullanılanı elektrik enerjisidir. Ülkelerin gelişmişlik belirtisi olarak kişi başına düşen enerji tüketimi referans alınmaktadır. Bu kadar önemli bir tüketim kaleminin kalite standartları uluslararası arenada kabul görmüş bir takım yönergelerle belirlenmiştir. Teknolojinin ilerlemesi sonucu kullanım yoğunluğu artan doğrusal olmayan yükler, içerdikleri yarı iletken bileşenlerden dolayı enerji kalitesine olumsuz etki etmektedir. Tekstil endüstrisinin en önemli parçalarından biri olan kumaş boyama sektöründe ise imalat sürecinin başından sonuna kadar neredeyse her adımda doğrusal olmayan yükler kullanılmaktadır. Bu tezde, Kahramanmaraş ilinde faaliyet gösteren bir kumaş boya fabrikasının 4 ayrı trafosunun alçak gerilim tarafında enerji kalitesi ölçümü yapılarak kullanılan makinelerin enerji kalitesine etkisinin incelenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The most common type of energy found in many forms on earth is electrical energy. Countries' energy consumption per capita is taken as the reference for development. The quality standards of such an important consumption item are determined by a number of internationally accepted guidelines. As a result of the advancement of technology, non-linear loads, which increase the density of use, adversely affect the quality of energy due to the semiconductor components they contain. In the textile dyeing sector, which is one of the most important parts of the textile industry, non-linear loads are used in almost every step from the beginning of the manufacturing process to the end. In this thesis, power quality measurement of low voltage side of 4 different transformers of a fabric dyeing factory in Kahramanmaraş province is aimed to investigate the effect of the machines used on power quality.