Endüstri 4.0 mevcut durum analizi ve benzetim uygulamalı geçiş metodolojisi
Industry 4.0 as-is analysis and transition methodology with an simulation application
  1. Tez No: 565037
  2. Yazar: CANSU ALTAN KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL AYDEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ CEM BAŞARIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Endüstri 4.0, fabrikalara girerek ve üretim ortamlarımızı daha akıllı hale getirerek üretimi karmaşık olan ürünleri daha kısa sürede ve yüksek kalitede üretmeyi sağlamaktadır. Endüstri 4.0, sadece bir üretim hattının veya bir faaliyetin değil, bir şirketin bütün çalışma süreçlerinin sayısallaşması olarak tanımlanmaktadır. Bu tez çalışmasında, öncelikli olarak uygulama işletmesinin mevcut Endüstri 4.0 hazırlık seviyesinin ölçülmesi için en iyi değerlendirme yönteminin birçok kriterli karar verme yöntemi olan Bulanık TOPSIS yöntemiyle (Luftman 2004) seçilmesi ve uygulanması,“As-Is”modelin yani mevcut durumun ve iş süreçlerinin tanımlanması yapılmıştır. Daha sonra, işletme için“To-Be”(gelecek) durumun yani mevcut (As-Is) modeldeki yenilikleri ve iyileştirmeleri içeren bir model geliştirilmiş ve benzetim tabanlı analiz çalışmasıyla sonuçlar elde edilmiştir. Sonuç olarak, işletmenin Endüstri 4.0 konusunda durum tespiti, işletmenin üretim sürecindeki hangi aşamalara gerekli dönüşüm metodunu uygulayacağının tespiti ve bu alanlardaki olması gereken ve önerilen yeni yöntemler ve ilgili analizler detaylıca verilmiştir. Tez çalışmasının akademik katkısının yanısıra endüstriyel katkısı olarak; geliştirilen Endüstri 4.0 durum tespiti ve dönüşüm modeli, birçok üretim işletmesine örnek olacak, kendi mevcut durumları ile kıyaslama olanağı sağlayacak ve bu yöntemi kendilerine uygun bir şekilde uyarlayarak benzer amaçlara yönelik işletmelerine, bu geçiş uygulamasını daha kısa sürede daha etkin olarak entegre etmeleri sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 enables to produce products that are complex in production in a short time and in high quality by entering factories and making our production environments smarter. Industry 4.0 is defined as the digitization of all work processes of a company, not just a production line or an activity. In this thesis, firstly, the best evaluation method for measuring the current Industry 4.0 preparatory level of the application enterprise is selected and implemented by Fuzzy TOPSIS method which is a multi-criteria decision making method. Then, a model was developed the new situation for the enterprise, that is, containing innovations and improvements in the current situation, and the results were obtained with simulation based analysis study. As a result, the determination of the status of the company in Industry 4.0, the determination of which stages in the production process the necessary transformation method will be applied, the new methods and related analyzes that should and should be given are given in detail. In addition to the academic contribution of the thesis work, the Industry 4.0 situation determination and transformation model will be an example by many companies and will provide a chance to compare with their current situation. As a further research, the proposed method will be revised accordingly and they will be able to integrate this transition methodology to their own companies more effectively in a shorter time by making different additions appropriate for the same purpose.