Laboratuvar şartlarında Thanasimus formıcarius (L.) (Coleoptera, Cleridae)'un besin tercihi ve predasyon etkisi
The rearing of Thanasimus formicarius (L.) (coleoptera,cleridae) in the laboratory, its feeding preference andpredation effect
- Tez No: 565082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA ECE ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Ziraat, Forestry and Forest Engineering, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, predatör böcek Thanasimus formicarius (L.) (Coleoptera: Cleridae)'un, konifer ağaçlar üzerinde önemli zararlara neden olan kabuk böceklerinden, Ips sexdentatus (Boerner) ve Dentroctonus micans (Kugelann) (Coleoptera: Curculionidae, Scolytinae)'ın farklı biyolojik dönemleri üzerindeki beslenme davranışının, predasyonunun, tercihinin ve oluşturduğu kayıp miktarının laboratuvar koşullarında belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma materyali olarak, biyoteknik mücadele kapsamında ormanlara yerleştirilen feromon tuzaklarından elde edilen T. formicarius ve I. sexdentatus türlerinin erginleri, türün zarar verdiği ağaçların kabuklarının altından toplanmış olan T. formicarius ve D. micans larvaları kullanılmıştır. Bu amaçla seçilen 50 adet T. formicarius ergini ve 20 adet T. formicarius larvası üzerinde, I. sexdentatus ve D. micans türlerinin farklı biyolojik dönemleri av olarak kullanılarak 24 saatlik sürelerde 1325 deneme gerçekleştirilmiştir. T. formicarius ergininin farklı tür, biyolojik dönem ve miktarlarda kullanılan besin grupları dikkate alınmadan ortalama 0,0188 gr'lık, T. formicarius larvasının ise ortalama 0,0149 gr'lık bir kayba neden olduğu görülmüştür. Besin tercihi açısından bakıldığında, T. formicarius erginlerinin ve larvalarının besin ortamında av olarak larvanın bulunması durumunda öncelikle larvaları tercih ettiği görülmektedir. T. formicarius erginlerinin birey sayısının artmasıyla aynı ortamı paylaştığı avlarının tümünü öldürmese de avının popülasyonunun azalmasına neden olacak kadar bir predasyon gerçekleştirdiği ortaya koyulmuş ve av olarak kullanılan D. micans larva sayının artmasına bağlı olarak I. sexdentatus ergin predasyonunun azaldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the feeding behaviour, predation, preference and created loss amount of predator beetle Thanasimus formicarius (L.) (Coleoptera, Cleridae) on different biological periods of Ips sexdentatus (Boerner) and Dentroctonus micans (Kugelann) (Coleoptera: Curculionidae, Scolytinae) , which are among the bar beetle causing great damage on conifer trees, in the laboratory. Adult T. formicarius and I. sexdentatus, obtained regularly from the pheromone traps placed biotechnical control, and larva of T. formicarius and I. sexdentatus, gathered from the bottom of barks of trees damaged by the species and larva of D. micans, provided from the forests of Artvin, were used as the materials of the study. Totally 1325 experiments, in which weight calculations were executed before and after the nourishment within 24-hour periods, were administrated on 50 adults T. formicarius, selected for this reason and put into the breeding containers, and 20 larvae of T. formicarius by using the different biological periods of the species of I. sexdentatus and D. micans as prey. It was determined that while adult T. formicarius caused an average loss of 0.0188 gr at the end of 24-hours without considering different biological period and prey groups used in different amounts, this was 0,0149 gr for the larva of T. formicarius. When considering the feeding preference, the results showed that adults and larva of T. formicarius firstly preferred larva if there was larva at the food as prey. In addition, it was revealed that although adult T. formicarius did not kill all of the preys, with which sharing the same environment, depending on the increase in their number, it performed a predation causing the decrease of population of its prey, and it was concluded that adult I. sexdentatus predation reduced depending on the increase in the larva number of D. micans.