Tarihi kaya oyma yapıların malzeme özelliklerinin belirlenmesi: Ankara-Kızılcahamam Mahkemeağcin köyü örneği
Determination of the material properties of historic rock-cut structures: The case of Ankara-Kızılcahamam Mahkemeağcin village
- Tez No: 565085
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ ARUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tarihi yapılar ait oldukları dönemin özelliklerini günümüze aktararak geçmiş ve gelecek arasında köprü kurmaktadır. Bu yapıların yapım tekniklerinin ve özgün malzeme özelliklerinin belirlenmesi, onarımlarında kullanılacak uygun malzeme seçimi açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada, tarihi yapılar; kaya oyma yapılar ve malzeme kullanılarak inşa edilen yapılar olmak üzere iki ana başlık altında sınıflandırılmıştır. Kaya oyma yapılar kullanım amaçlarına göre, malzeme kullanılarak inşa edilen yapılar ise kullanılan malzemeye göre çeşitli alt başlıklar altında incelenerek örneklendirilmiştir. Ardından tarihi kaya oyma yapıların özellikleri, yapım teknikleri ve mevzuattaki yeri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışma alanını oluşturan Ankara ili Kızılcahamam ilçesi Mahkemeağcin köyü, konumu ve jeolojik geçmişi ile anlatılarak köyde yer alan yapılar tanıtılmıştır. Daha sonra köyde yer alan tarihi kaya oyma yapıların özgün özelliklerini tespit etmek amacıyla bu yapılardan 8 adet numune alınmıştır. Bu numuneler üzerinde fiziksel (birim hacim ağırlık, gerçek yoğunluk, görünür yoğunluk, açık gözeneklilik, porozite, kompasite, doğal nem ve su emme) ve kimyasal (tuz ve iletkenlik, X-ışını floresans spektometrisi (XRF)) deneyler ile mineralojik ve petrografik (X-ışını difraktometresi (XRD) ve ince kesit) analizler yapılmıştır. Mahkemeağcin köyünde yer alan kaya oyma yapılardan alınan numunelerden elde edilen veriler değerlendirilerek yapıların kayaç türleri belirlenmiştir. Çalışmanın, bu bölgede yer alan kaya oyma yapılar ile ilgili belge niteliği taşıyarak daha sonra yapılacak çalışmalara altlık oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Historic structures lay a bridge between the past and future and transmit the properties of their period to the present. To determine their construction methods and original material properties of these structures is matter point of view the selection of the appropriate materials to be used when repairing them. In this research, historic structures were divided into two categories as; rock-cut structures and structures constructed by using materials. Rock-cut structures were studied in sub-categories depending on their intended use and the structures constructed using materials were studied in sub-categories depending on the material used and they were exemplified. Then, the properties and construction techniques of the historic rock-cut structures and their place in laws were given information. Research field, namely the Mahkemeağcin village of the Kızılcahamam town, Ankara province, was explained its location and geological history and the structures available in the village were presented. Then, 8 samples were taken from these structures in order to determine the original features of the historic rock-cut structures in the village. Physical (unit bulk density, real density, apparent density, open porosity, porosity, compactness, natural moisture and water absorption) and chemical (salinity and conductivity, X-ray fluorescence spectrometry (XRF)) experiments and mineralogical and petrographic (X-ray diffraction (XRD) and thin section) analysis were performed on these samples. The rock types of the structures were determined by evaluating the data obtained from the samples taken from the rock-cut structures in the village of Mahkemeağcin. It is thought that the research will be an important document about the rock-cut structures in this region and will form a base for the relevant future researches.