Burdur Şeker Fabrikası ve gül yağı tesislerinin endüstri mirası kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of burdur sugar factory and rose oil plants within the scope of industrial heritage
- Tez No: 565096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM ATEŞ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekansal Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Endüstrinin dünyaya sağladığı katkılar ve yenilikler büyük değişimlere sebep olmuştur. Avrupa'da başlayıp tüm dünyaya yayılan endüstrileşme, farklı oluşum ve yaşam tarzlarını da beraberinde getirmiştir. Yeni yaşam alanları, yeni yapılar, yeni üretim, yeni ürünler gibi birçok alanda değişiklik oluşturmuştur. Ancak, zaman içerisinde üretim yapmayan veya terk edilen fabrikalar atıl bir hal almıştır. Atıl durumda olan fabrika yapıları, farklı dönüşümlere ve yeniden kullanımlara olanak sağlamak amacı ile farklı işlevlere dönüştürülmüştür. Endüstri mirası kapsamında "Burdur Şeker Fabrikası'nın ve Gül yağı tesislerinin değerlendirilmesine örnek oluşturmak amacıyla Türkiye'deki ve dünyadaki fabrikaların dönüşümleri örneklendirilmiştir. Ülkemizde şeker fabrikalarının kurulması Cumhuriyet'in ilk yıllarına dayanmaktadır. Fabrika kuruluşlarındaki ana hedef ise şu şekilde özetlenebilir; yalnız ülkemizin şeker gereksinimini karşılamak değil, tarımı ve dolayısıyla çiftçiyi kalkındırmaktır. Burdur Şeker Fabrikası, Türk Şeker Sanayisi'nin geliştirilmesi kapsamında öngörülen 3 şeker fabrikasından biri olmuştur. Bu kapsamda tezde, Burdur Şeker Fabrikası'nın ve gül yağı tesislerinin mevcut durumları incelenmiş, var olan yapıların birçok rölöve ve çizimlerle ve fotoğraflandırma ile belgelenmesi sağlanmıştır. Endüstri mirası kapsamındaki şeker fabrikasının Burdur için en faydalı şekilde değerlendirilmesi amacıyla hangi kullanımlar için işlevlendirilmesi aşamasında öneriye de yer verilmiştir. Şehir merkezinde yer alan fabrika yerleşkesinin üretime devam etmesi, var olan sosyal yapıların korunarak ve iyileştirilerek halkın kullanımına açılması ve kısmen kent halkı ile bütünleşmesi amaçlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The industry's contributions and innovations to the World have caused important development. Industrialization, which started in Europe and spread all over the world, brought with it different forms and lifestyles. New living spaces, new structures, new production, new products have created such as many changes. In the course of time remain inactive none-produced or abandoned factory. Remain inactived factory buildings converted different functioning in order to different consersion and different re-functioning. Within Industry Heritage, ''Burdur Sugar Factory and Rose Oil Facility'' in Turkey and the world in order to set an example to the assessment of plant and factories is exemplified conversions. The establishment of sugar factories in our country dates back to the early years of the Republic. The main target in factory organizations can be summarized as follows: not only to meet the sugar needs of our country, but also to develop agriculture and farmers. Burdur Sugar Factory became one of the 3 sugar factories envisaged within the scope of the development of the Turkish Sugar Industry. The conditions of Burdur Sugar Factory and Roseoil Facilities were examined, surveys of existing buildings, make drawings, photographing and evaluation of general buildings. In order to use the Sugar Factory within the scope of industrial heritage in order to evaluate Burdur in the most beneficial way, the suggestion for which it is used is also included. The factory campus located in the city center should continue to produce, and the existing social structures should be protected and improved and made available to the public and encouraged.