Güneydoğu Anadolu Bölgesi çayır-mera ve doğal vejetasyonlarında yetişen bazı astragalus taksonlarında kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of quality characteristics of some Astragalus taxa growing in meadow-pastures and natural vegetations in the Southeastern Anatolia Region of Turkey
  1. Tez No: 565095
  2. Yazar: BİLAL KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Ziraat, Botany, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Güneydoğu Anadolu Bölgesi doğal meralarından toplanan bazı Astragalus türlerinin kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülen bu çalışmada; ham protein (HP) %15.13-28.40; kuru madde %88.92-91.04; asit deterjanda çözünmeyen lif (ADF) %12.53-34.05; asit deterjanda çözünmeyen protein (ADP) %0.64-1.40; nötral deterjanda çözünmeyen lif (NDF) %24.25-52.57; sindirilebilir kuru madde (SKM) %62.37-79.13; kuru madde tüketimi (KMT) %2.28-4.94; nispi yem değerleri (NYD) 120.75-303.02 aralıklarında değişim göstermiştir. Kalite değerlerinden HP, NYD, KMT VE SKM bakımından A. suberosus Banks & Sol. subsp. suberosus, ADP, NDF ve KMT bakımından A. gummifer Lab., ADF bakımından ise A. aintabicus Boiss. (End.) en yüksek değerleri vermişlerdir. Mineral maddelerden ise, fosfor (P) %0.25-0.45; potasyum (K) %0.57-2.23; kalsiyum (Ca) %0.96-2.14 ve magnezyum (Mg) %0.30-0.53; K/(Ca+Mg) 0.27-1.28 ve Ca/P 2.11-7.24 aralıklarında değişim gösterdiği tespit edilmiştir. Mineral maddeler Mg ve Ca bakımından A. latifolius Lam., P ve K/(Ca+Mg) bakımından A. amblolepis Fischer, K bakımından A. galegiformis L., Ca/P bakımından A. hamosus L. en yüksek değerleri vermiştir. Astragalus taksonlarını kalite standartlarını incelediğimizde A. angustiflorus C. Koch subsp. amanus (Boiss.) Cham. (End.), A. christianus L, A. hamosus L., A. latifolius Lam., A. pseudoutriger Grossh., A. suberosus Banks & Sol. subsp. Suberosus ve A. triradiatus Bunge türleri incelenen tüm özellikler bakımından en yüksek değer olan prime grupta yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine quality characters of some Astragalus taxa collected in natural lands of Southeastern Anatolia Region of Turkey. Results were ranged from lowest to highest for crude protein (CP) 15.13-28.40%; dry matter 88.92-91.04%; acid detergent fiber (ADF) 12.53-34.05%; acid detergent protein (ADP) 0.64-1.40%; neutral detergent fiber (NDF) 24.25-52.57%; digestible dry matter (DDM) 62.37-79.13%; dry matter ıntake (DMI) 2.28-4.94%; relative feed values (RFV) varies between 120.75-303.02. Quality values​of HP, NYD, KMT and SKM in terms of A. suberosus Banks & Sol. subsp. suberosus, ADP, NDF and KMT, A. gummifer Lab., A. aintabicus Boiss. they gave the highest values. In terms of the mineral materials, phosphorus (P) 0.25-0.45%; potassium (K) 0.57-2.23%; calcium (Ca) 0.96-2.14% and magnesium (Mg) 0.30-0.53%; K / (Ca + Mg) 0.27-1.28 and Ca / P values were determined in the range of 2.11-7.24. In terms of Mg and Ca, A. latifolius Lam., P and K / (Ca + Mg), A. amblolepis Fischer, K, A. galegiformis L., Ca / P, A. hamosus L. gave the highest value. When the Astragalus taxa are examined in terms of quality standards, A. angustiflorus C. Koch subsp. amanus (Boiss.) Cham. (End.), A. christianus L., A. hamosus L., A. latifolius Lam., A. pseudoutriger Grossh., A. suberosus Banks & Sol. subsp. suberosus and A. triradiatus Bunge was in the prime group, which is the highest value in terms of all investigated properties.