Burdur Cumhuriyet meydanının kentsel bir mekan olarak irdelenmesi
Examination of Burdur Cumhuriyet square as an urban space
- Tez No: 565103
- Danışmanlar: PROF. DR. LATİF GÜRKAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekansal Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Meydanlar kentsel açık mekan olarak günümüzde yeterince kullanılamamaktadır. Genel olarak yayaların kullanım alanlarının araç yoluyla kısıtlanması sonucunda, kentsel açık mekanla çevresindeki yapılar arasında sirkülasyon ve bağlantı bozuklukları meydana gelmektedir. Bu sorunların irdelenmesi amacıyla mekansal planlama ve tasarım çerçevesinde Burdur Cumhuriyet Meydanı çalışılmıştır. Burdur Cumhuriyet Meydanı ve yakın çevresi için mekansal analizler ve gözlemler yapılmıştır. Mekansal analizlerin ve gözlemlerin sonucunda öneri proje geliştirilmiştir. Burdur Cumhuriyet Meydanı, halkın tüm sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilecek, bölgeyle bütünleşen, çeşitli fonksiyonları bir arada barındıran modern bir meydan tasarımıyla daha kullanılabilir hale getirilmiştir. Burdur Cumhuriyet Meydanının Burdur'a kazandırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Burdur Cumhuriyet Meydanı materyal olarak seçilmiştir. Burdur Cumhuriyet Meydanı merkezi konumda bulunmasına rağmen toplanma alanı özelliği taşımamaktadır. Meydan ve yakın çevresi bütünlük göstermemektedir ve meydanda mekansal kopukluklar vardır. Burdur Cumhuriyet Meydanı için öneri proje olan bu çalışmada tespit edilen sorunların giderileceği düşünülmektedir. Çalışmanın yöntemi kapsamında lisansüstü tezler, kitaplar, internet kaynakları, süreli yayınlar ile ve benzer konuda yayımlanmış makalelerden faydalanılmıştır. Ayrıca çalışmanın hazırlanmasında AutoCad, SketchUp, Lumion, Adobe Illustrator, Adobe Photoshop programları kullanılmıştır. Bu programlar kullanılarak meydan tasarımı yapılmıştır. Bu tasarımda meydan, yeraltı otoparkı, park, cep park kullanımlarının olmasına dikkat edilmiştir. Çalışma alanı insan ve doğa ölçeği baz alınarak tasarlanmıştır. Sonuç olarak, Burdur Cumhuriyet Meydanı ve yakın çevresi mutlaka modernize edilmeli ve kent siluetiyle beraber tasarımın değerlendirilmesi gerekmektedir. Bunun yanında; bu tasarımlar esnasında meydan hüviyeti korunması, işlevsel duruma getirmesi ve Burdur'un ana meydan ihtiyacının karşılanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Squares cannot be used as urban open spaces today. As a result of the restriction of the pedestrians usage areas by means of vehicles, circulation and connection disorders occur between the urban open space and the surrounding structures. Burdur Cumhuriyet Square has been studied within the framework of spatial planning and design. Spatial analyzes and observations were made for Burdur Cumhuriyet Square and its immediate surroundings. As a result of spatial analysis and observations, the proposal project has been developed. Burdur Cumhuriyet Square has become more usable with a modern square design that can meet all the social needs of the people, integrating with the region and incorporating various functions together. Burdur Republic Square is aimed to bring to Burdur. For this purpose, Burdur Cumhuriyet Square was chosen as the material. Although Burdur Cumhuriyet Square is centrally located, it is not a gathering area. The square and its immediate surroundings are not uniform and there are spatial discontinuities in the square. It is thought that the problems identified in this study, which is a proposal project for Burdur Cumhuriyet Square, will be solved. Within the scope of the method of the study, graduate theses, books, internet resources, periodicals and articles published on similar subjects were utilized. In addition, AutoCad, SketchUp, Lumion, Adobe Illustrator, AdobePhotoshop programs were used in the preparation of the study. The design of the square was made by using these programs. In this design, attention was paid to the use of squares, underground parking, parking and mobile parking. The study area was designed based on human and nature scale. As a result, Burdur Cumhuriyet Square and its environs should be modernized and the design should be evaluated together with the city skyline. Besides; During these designs, the identity of the square should be maintained, functionalized and the main square needs of Burdur must be met.