Burdur'daki Cumhuriyet dönemi eğitim yapılarının mimari açıdan belgelenmesi, irdelenmesi ve korunmasına yönelik öneriler
Documentation, analysis, and preservation recommendations for educational buildings from the Republic period in Burdur from an architectural perspective
  1. Tez No: 959011
  2. Yazar: MELTEM YILMAZ ÖZEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ATEŞ CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
Bu tez Cumhuriyet'in kurulduğu yıllardan başlayarak 1928 yılından 1980 yılına kadar uzanan dönemdeki, Burdur merkez, ilçe ve köylerinde inşa edilmiş eğitim yapılarının tespit edilerek belgelenmesi, irdelenmesi ve mimari açıdan değerlendirilmesine yönelik kapsamlı bir çalışmayı içermektedir. Cumhuriyet döneminde birçok alanda reformlar yapılmış, bu reformlar toplumun yaşam tarzında değişikliklerin oluşmasına zemin hazırlamıştır. Eğitim, Cumhuriyet'in ilk kurulduğu andan itibaren en önemli politikalardan biri olmuştur. Eğitime verilen önem ve hassasiyetin ne kadar güçlü olduğu bu değişiklikler ile anlaşılmaktadır. Cumhuriyet'in laik/modern ideolojisini temsil eden eğitim sistemi yeni/modern anlayışta inşa edilecek eğitim yapıları ile mümkündür. Eğitim reformu Cumhuriyet devrimlerinin çekirdeğini oluşturmaktadır. Şehirlerden köylere yurdun her bir köşesinde inşa edilen eğitim yapıları aracılığıyla ülkenin toplumsal ve sosyal standartlarının yükselmesi ve ekonomik gücünün artırılması hedeflenmiştir. Bu konuda da mimarlık amaçların gerçekleştirilmesinde önemli bir araç görevi üstlenmiştir. Her okul, her öğrenci Cumhuriyet'i benimsetmek için bir saha ve fırsat haline dönüşmüştür. Böyle bir ortamda oluşturulan eğitim alanları bizim için aslında bir ışık, bir çıkış noktasıdır. Eğitim yapıları bize öncülük etmekte, toplum ve ülke hakkında bize birçok bilgi vermektedir. Bu amaçla çıkılan yolda incelediğimiz her yapı ayrı bir önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comprehensive study aimed at identifying, documenting, analyzing, and evaluating the educational buildings constructed in the city center, districts, and villages of Burdur from the early years of the Republic up to 1980. During the Republican era, extensive reforms were implemented across various sectors, paving the way for significant changes in the social fabric. Education, from the very foundation of the Republic, emerged as one of the most crucial areas of reform and policy focus. The profound emphasis placed on education is evident in the transformative initiatives undertaken during this period. The educational system, which represented the secular and modern ideology of the Republic, necessitated the construction of school buildings in accordance with contemporary architectural principles. Educational reform formed the core of the Republican revolutions, and architecture served as a vital tool in realizing these ideals. Through the construction of schools across the entire country—from urban centers to rural villages—the state aimed to elevate social and cultural standards and enhance economic capacity. School buildings functioned not only as spaces for learning but also as instruments of modernization and social transformation. Every school and every student became an agent for the internalization and dissemination of Republican values. In this context, each educational building examined in this study holds particular significance, serving as a historical and architectural document that reflects the sociopolitical and cultural landscape of its time. Educational structures provide critical insights into the broader social and ideological vision of the Republic. Accordingly, this research seeks to explore the architectural characteristics and contextual relevance of these structures, shedding light on the spatial manifestations of Republican educational policies.