Mekanik bel ağrısı olan bireylerde kor endurans ile esneklik, denge ve alt ekstremite performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Relationship between core-endurance and flexibility, balance and lower- extremity performance in individuals with mechanical low back pain.
- Tez No: 565111
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL DEMİRDEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmanın amacı, Mekanik Bel Ağrısı olan bireylerin kor endurans ile esneklik, denge ve alt ekstremite performansı arasındaki ilişkiyi incelemekti. Çalışmaya Mekanik Bel Ağrısı olan 71 birey (yaş₌37.62±10.82 yıl, BKİ₌25.37±3.29 kg/m2) alındı. Bireylerin, demografik ve fiziksel özellikleri kaydedildi. Ağrının yeri vücut diyagramı, ağrı şiddeti ise Görsel Analog Skala ile ölçüldü. Kor endurans için McGill gövde endurans testleri kullanıldı. Esneklik otur-uzan, gövde ekstansiyon, sağ/sol gövde lateral fleksiyon; statik denge gözler açık ve kapalı tek ayak üzerinde durma; dinamik denge ise Y denge testleri ile ölçüldü. Alt ekstremite performansları 30 saniye Otur-Kalk Testi ve Merdiven İnip Çıkma Testi ile değerlendirildi. Veriler uygun istatistiksel yöntemler ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the relationship between core endurance and flexibility, balance and lower extremity performance of patients with mechanical low back pain. Seventy-one individuals with mechanical low back pain (age₌ 37.62±10.82 years, BMI₌ 25.37±3.29 kg/m2) were included in this study. The demographic and physical characteristics of the individuals were recorded. The location of pain was assessed with body diagram and pain intensity was measured with Visual Analog Scale. McGill's core endurance tests were used for core endurance. Sit-and-reach, trunk extension, right/left trunk lateral flexion tests were used for flexibility. Open and closed eyes single leg stance test and Y-balance test were used for static and dynamic balance. The lower extremity performance was evaluated with 30-Second Sit-To-Stand Test and Stair Climb Test. Data was analyzed by appropriate statistical methods.