Suriyelilerin Türkiye'ye sığınma deneyimi ve sosyal hizmet müdahalesine yönelik fenomenolojik araştırma
A phenomenological study on Syrians experience of taking refuge in Turkey and related social work intervention
- Tez No: 565112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Politikaları ve Uygulamaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu araştırma, Suriye iç savaşından kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin iç savaş öncesi ve sonrası, göç süreçlerinde ve Türkiye'ye uyum süreçlerinde karşılaştıkları zorlukları ve ihtiyaç duydukları sosyal hizmet müdahalelerini anlayabilmek amacıyla Suriye'deki yaşamları, göç süreçleri ve Türkiye'ye göç sonrası deneyimleri incelenmiştir. Bu bağlamda çalışmanın amaçlarına uygun olan nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın iki örneklemi olduğu için yapılan çalışmada kamp içinde amaçsal ve kamp dışında amaçsal kartopu örneklem yöntemi kullanılarak 40 kişiyle yüz yüze görüşme yapılmıştır. Toplanan veriler öncelikle metinlere aktarılarak ortak temalar belirlenmiş ve analizinde MAXQDA programı kullanılarak alt temalar ve bu temaların kırılımlarının belirlendiği kod kitabı oluşturulmuştur. Araştırmanın bulguları alan yazına paralel olmakla birlikte, Türkiye'de Suriyelilere yönelik hem kamp içinde hem de kamp dışında yapılan ilk çalışmalardan olması ve yapılan diğer çalışmalardan farklı noktalara temas ettiği için önemlidir. Araştırma kapsamında Suriyelileri zorunlu göçe yönelten temel sebeplerin ülkelerinde yaşadıkları şiddet, baskı ve korku olduğu, yaşanılan kayıpların bu süreci hazırladığı ve kırılma noktası olaylarla da göçün gerçekleştiği bulguları elde edilmiştir. Türkiye'de yaşamlarını yeniden oluşturma ve uyum sürecinde barınma, ekonomik, sağlık, eğitim, ötekileştirme, etiketlenme, istihdam edilme, yerel halk ve kendi aralarındaki sosyal ilişkilerinde sorunlar ile karşı karşıya kaldıkları tespit edilmiştir. Suriyelilerin sahip oldukları sosyal ağların yaşamlarını yeniden kurmada ve karşılaştıkları sorunlarla baş etmede önemli katkılar sağlamakta ve hatta sosyal sermaye kaynağına dönüşebildiği gözlemlenmiştir. Sığınmacıların, yaşadıkları çeşitli zorluklara rağmen gelecek beklentilerinin kalıcı olmaktan yana olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This present study investigates the migration processes with pre and post-migration experiences of Syrian refugees, fleeing to our country from Syrian civil war; with an aim to understand difficulties they faced before, after and during their migration, the process of integration and required social work interventions. In this context, qualitative methodology were chosen in relevance to the purpose of study. 40 face-to-face interviews were conducted utilizing purposive sampling for the refugee camps, and purposive snowball sampling for outside camp-group, since the research required two different samples. The data were transcribed and themes were defined for both groups, than the codebook was composed with these themes and their subcategories through the MAXQDA qualitative analysis software. This study is significant for being one of the first study on Syrians in Turkey that is conducted both inside and outside camps, and addressing different nuances that other studies did not; even though main findings are parallel to the literature. In this research, the findings imply that the main reason leading Syrians to forced-migration is the violence, oppression and fear they faced in their county, the idea of migration is prepared through their losses and it has turned to action due to different critical events they had experienced. It was detected that they faced problems in areas like housing, economy, health, education, otherization, stigmatization, employment, while they try to reorganize their lives in Turkey and in the integration process; as well as in the social relations between the local people and among themselves. It was also observed that the social networks Syrians have assist them to cope with the problems they face and to reorganize their lives; even turns to a resource for social capital. It was seen that despite various difficulties they had experienced; refugees hope to remain permanent in the country.