Trafik kazalarına yönelik mobil-web tabanlı gönüllü coğrafi bilgi uygulaması ve geometrik doğruluk analizi
Mobile-web based volunteered geographic information application intended for traffic accidents and geometric accuracy analysis
  1. Tez No: 565220
  2. Yazar: HACER KÜBRA SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL RAKIP KARAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Son yıllara damga vuran Web 2.0 ile insan yaşamı dijitalleşme sürecine girmiş ve dijital kültür oluşmaya başlamıştır. Dijital ortamda bilgi erişimi ve fırsatları herkese açıktır. Kullanıcılar, sosyalleşme ve eğlenmenin yanı sıra birbirleri ile deneyimlerini, bilgilerini paylaşmak, bilgi oluşturmak ve yaymak için dijital ortamda çok fazla zaman geçirmektedir. İnternet kullanıcılarının coğrafi bilgiyi birbirleri ile paylaşması Gönüllü Coğrafi Bilgi (GCB) kavramını ortaya çıkarmaktadır. Wikimapia, OpenStreetMap gibi platformlar aracılığı ile kullanıcılar coğrafi bilgiye katkı sağlayabilir. Google Earth gibi sanal dünyalarda kendi uygulamaları ile verilerini oluşturabilmektedirler. Bu çalışma öncelikle Gönüllü Coğrafi Bilgi (GCB) ile ilgili bir kılavuz olması ve gönüllülerden toplanan verilerin geometrik doğruluğunun uygulama üzerinde değerlendirilmesi için tasarlanmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, Gönüllü Coğrafi Bilgi (GCB)ile ilgili temel bilgileri sunmak, kullanıcıların neden GCB'ye yöneldiklerini, kullanıcının girdiği verinin doğruluğunu, çeşitli alanlardaki kullanım örneklerini incelemek, coğrafi bilgi sistemleri ve bu fenomenin karşılaştırılması ve de bir GCB uygulaması geliştirerek gerçek veriler ile gönüllü kullanıcılardan toplanan veriler arasındaki benzerliği incelemektedir.
Özet (Çeviri)
With Web 2.0, which marked the last years, human life has entered digitalization process and digital culture has started to come into existence. In the digital environment, information access and opportunities are open to everyone. Users spend a lot of time in the digital environment to share their experiences, knowledge with each other, to form information and to dissemination this information as well as socializing and having fun. The fact that internet users share geographic information with each other reveals the concept of Volunteered Geographical Information (VGI). The users can contribute to geographic information through platforms such as Wikimapia and OpenStreetMap. They can also generate data by themselves with their own applications in cyber worlds like Google Earth. This study is primarily designed to be a guide regarding Volunteered Geographical Information (VGI) and to evaluate the geometric accuracy of data collected from volunteers on application. The main purpose of this study is to present basic information about Volunteered Geographical Information (VGI), why users are tending to use GCB, the accuracy of the data entered by the user, to examine the examples of use in various fields, to learn about geographic information systems and to compare this phenomenon and also by developing a GCB application to examine the similarity between the actual data and the data collected from volunteer users.