Güneş kollektölerinde verim arttırma yöntemlerinin araştırılması
Investigation of efficiency increasing methods in solar collectors
- Tez No: 565221
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ARSLAN OMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma için yapılan araştırmalar sonucu dünyada güneş enerjisinin yaygın bir şeklide kullandığı ve güneş kollektörlerinin önemli bir enerji kaynağı olarak görüldüğü gözlemlenmiştir. Bu enerji kaynağından sıcak su, elektrik üretimi gibi birçok alanda yararlanılmaktadır. Güneş enerjisinden en iyi şekilde yararlanmak için geliştirilen güneş kollektörlerinde verim artışı sağlamak için birçok çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada güneş kollektörlerinde soğurucu tabakaya temas eden ve ısı iletiminin gerçekleştiği dairesel boru yerine elips şeklinde boru kullanılarak soğurucu tabakaya temas eden borunun temas yüzeyini arttırarak, ısı transferini arttırmak ve verim artışını sağlamak amaçlanmıştır. Yapılan çalışmalarda soğurucu plakaya temas eden dairesel şeklindeki boru yerine elips şeklindeki boru kullanıldığında ısı transferinin hızlandığı ve boru içinde dolaşan suya daha fazla ısı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Research conducted for this study has shown that solar energy is widely used and the solar collectors are seen as an important source of energy in the resultant world. From this energy source are used many fields such as hot water and electricity generation. Many efforts have been made to increase the efficiency of solar collectors developed to make the best use of solar energy. In this study, it is aimed to increase the heat transfer and increase the efficiency by increasing the contact surface of the tube to the absorber layer by using elliptical tube instead of the circular tube which contacts the absorber plate to increase the efficiency in solar collectors. When an elliptical tube was used instead of a circular tube in contact with the absorber plate, heat transfer was increased and more heat was observed in the water circulating in the tube.