Doğumda algılanan destekleyici bakım ile doğum ağrısı arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of correlation between women's perspection on supportive care in childbirth and pain of labour
  1. Tez No: 565259
  2. Yazar: EMİNE NARMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DÖNDÜ BATKIN ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada doğumda algılanan destekleyici bakım ile doğum ağrısı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Tokat ilinde bir devlet hastanesi ve üniversite hastanesinde normal vajinal doğum yapmış 347 kadın oluşturmuştur. Veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak Tanıtıcı Bilgi Formu, Doğumda Verilen Destekleyici Bakıma İlişkin Kadının Algısı Ölçeği (DVDBİKAÖ) ve Visual Analog Scala (VAS) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik dağılımlar, ortalama, ortanca, t test, Mann Whitney U testi, Kolmogorov Smirnov testi ve Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma grubundaki kadınların % 66.9'u doğum eyleminde destek olacak bir kişinin bulunmasına ihtiyaç duyduklarını, ilk tercihlerinin %51.9 eş, % 23.6 anne, %17.2 ebe ve hemşire olduğunu belirtmişlerdir. Kadınların yalnızca aktif faz VAS ağrı puanı ortalamaları ile DVDBİKAÖ' nin rahatsız edici davranışlar alt boyutundan aldıkları puan ortalaması arasında pozitif yönde zayıf düzeyde bir ilişki olduğu (r=0.107, p=0.047) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to investigate the relationship between women's perceptions of the supportive care received during labor and perceived labour pain. The sample of the study consisted of 347 women who had normal vaginal delivery in a state hospital and a university hospital in Tokat. Data were collected by face to face interview method. Descriptive Information Form, Scale of Women's Perception for Supportive Care Given During Labor and Visual Analog Scale (VAS) were used as data collection tools. Percentage distributions, mean, median, t test, Mann Whitney U test, Kolmogorov Smirnov test and Spearman Correlation Analysis were used to evaluate the data. 66.9% of the women in the study group stated that they needed a person to support the labor while the most preferred persons for the support were; their partners in 51.9%, their mothers in 23.6% and midwives and nurses in 17.2%. It was found that there was a weak positive correlation between the mean scores of active phase VAS pain score and the mean score obtained from the disturbing behaviors sub-dimension of the Scale of Women's Perception for Supportive Care Given During Labor (r = 0.107, p = 0.047).