Animelerden hareketle etik bir sorun olarak 'Yaşama hakkı'
'The right to life' as an ethical problemthrough the medium of anime movies
- Tez No: 565412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERFİN KART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde, felsefenin temel disiplinlerinden olan etik ve insan hakları gibi alanlar giderek önemini yitirme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu sebeple, felsefe ve görsel iletişim araçları arasındaki etkileşimin önemi bu çalışmanın temel sorununu oluşturmaktadır. Özellikle yaşamda karşılaşılan etik ve insan hakları sorunlarının teorik çerçevesi ortaya konulduktan sonra, görsel iletişim yollarını kullanarak etik ve insan hakları ihlallerinin nasıl çözülebileceği gösterilmeye çalışılacaktır. Çalışmanın birinci bölümünde, çizgi film ve sinema sanatında yeni bir tür olan manga ve anime kavramlarının teknik ve içerik özellikleri araştırılacak, ardından çalışma bu yeni türlerin, felsefi ve insan hakları sorun ve ikilemlerinin çözümlenmesine katkıları vurgulanacaktır. Kişilerin etik ikilemleri ve insan hakları sorunlarını görmesi ve çözmesinde animeler ve diğer görsel iletişim araçlarının yeri üzerinde durularak, felsefi bakışın kazandırılması ve felsefe eğitiminde bunlardan yararlanılmasının mümkün olup olmadığı tartışılacaktır. Çalışmanın ikinci bölümünde, öncelikle etik ve insan hakları kavramlarının sınırları çizilmeye, ardından etik ve insan hakları ihlalleriyle yaşamda nasıl karşılaşıldığı bir anime örneğinden hareketle gösterilmeye çalışılacaktır. Bu bağlamda, etik bir eylemin, ancak etiğin ilke ve değerlerinin açık bilgisine sahip olarak ve sinemanın görsel iletişim yollarının kullanılmasıyla mümkün olabileceği vurgulanacaktır. Böylelikle, sonuçta, sinema sanatının felsefeyle olan ilişkisinin güçlendirilmesi, günlük yaşamda karşılaşılan etik ve insan hakları ihlallerinin çözümüne sinemanın sağlayacağı katkı tartışılacaktır. Sonuç bölümünde ise, etik ve insan hakları sorunlarının farkına varılmasında ve çözülmesinde animelerin kullanımının nasıl bir katkısı olabileceği tartışılacaktır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Etik, İnsan Hakları, İnsan Doğası, Hak, Yaşama Hakkı, Adalet, Manga, Anime, Sinema, Ölüm Defteri.
Özet (Çeviri)
Nowadays, some of the basic disciplines of the philosophy such as ethics and political philosophy are in danger of losing their importance. For that reason, the connection of philosophy with practice, especially its connection with the visual communication tools of cinema, forms the main problem of this study. After setting forth the theoretical framework of ethical and human rights problems faced in daily life, it will be shown the ways of overcoming ethical and human rights violations by means of visual communication tools of cinema. In the first part of this study, the technical features and content of the anime and manga which are the new types of cartoons and movies, will be searched, and then this study will emphasize the contributions of the new movie types to the solutions of the philosophical problems which are ethical and human rights problems or dilemmas. There will be an argument about whether it is possible to gain a philosophical view and benefit from animations or other visual communication tools in philosophical education putting emphasis on the role of anime and other visual tools in understanding and settling ethical dilemmas and human rights issues. In the second part of this study, firstly the limits of the concepts of ethics and human rights will be drawn and then the ethical and human rights violations in real life will be shown with the help of an anime example. In this sense, it will be emphasized that an ethical action will be possible only getting the clear knowledge of the values and principles of ethics and using the visual communication ways of the cinema. Thus, strengthening the relationship between the art of cinema and philosophy and contribution of the movies in overcoming ethical and human rights violations in daily life will be discussed. In the conclusion of this study, it will be discussed that how anime movies can contribute to identify and settle problems of ethics and human rights. KEYWORDS: Ethics, Human Rights, Human Nature, Right, Right to Life, Justice, Manga, Anime, Cinema, Death Note.