Otel işletmelerinde örgüt kültürü, örgütsel sessizlik ve iş performansı arasındaki ilişki: Kuşadası örneği
The relationship between organizational culture, organizational silence and job performance in hotels: Case of Kuşadası
- Tez No: 565413
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ATAY, DOÇ. DR. ARZU GÜRDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Örgüt kültürü, örgüt üyelerinin paylaştığı değerler, normlar, semboller bütünüdür. Örgütsel sessizlik, çalışanların örgütsel sorunlarla ilgili düşünce ve fikirlerini saklamasını içeren bir kavramdır. İş performansı ise bir çalışanın örgütün hedeflerine yardım etme derecesidir. Çalışmada Kuşadası'nda faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı otel işletmeleri çalışanlarının örgüt kültürü, örgütsel sessizlik davranışı ve iş performansı arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu bağlamda otel işletmelerinde örgüt kültürünün, örgütsel sessizlik ve iş performansına etkisi ile örgütsel sessizliğin iş performansına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışma turizm işletmeciliği alanında bu üç kavramı bir modelde ilk defa çalışması açısından önem taşımaktadır. Bu araştırmada 750 anket formu otel çalışanlarına insan kaynakları departmanı aracılığı ile dağıtılıp doldurmaları istenmiştir. Geri dönen anketlerden 389 tanesi istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın hipotezlerine yönelik olarak korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Analizler sonucunda örgüt kültürü ile örgütsel sessizlik arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmezken; örgüt kültürü ile iş performansı arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Örgütsel sessizlik ile iş performansı arasında ise anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Örgüt Kültürü, Örgütsel Sessizlik, İş Performansı, Otel İşletmeleri.
Özet (Çeviri)
Organizational culture is a set of values, norms and symbols shared by members of the organization. Organizational silence is a term that involves keeping employees' thoughts and ideas about organizational problems. Job performance is the degree to which an employee assists the objectives of the organization. In this study, the relationship between organizational culture, organizational silence behavior and job performance of 4 and 5 star hotel employees in Kuşadası were investigated. In this context, it is aimed to determine the effect of organizational culture on organizational silence and job performance besides the efect of organizational silence on job performance. This study is important for the first time to study these three terms in one model in the field of tourism management. In the research, 750 questionnaires were distributed to hotel employees through the human resources department. 389 of the returned questionnaires were analyzed statistically. Correlation and regression analysis have been used to evaluate the hypotheses of the research. In consequence of analysis, it has been determined that organizational culture is not significantly related to organizational silence and organizational culture is significantly related to job performance. It has been determined that organizational silence is significantly related to job performance. KEYWORDS: Organizational Culture, Organizational Silence, Job Performance, Hotels.