Çoklu ilaç direnci gösteren ve efflux pompa sistemi çalışan Escherichia coli suşlarının efflux pompası inhibitörlerine karşı cevaplarının gözlenmesi
Observation the responses of Escherichia coli strains with multiple drup resistance and working efflux pump systems against efflux pump inhibitor
  1. Tez No: 565465
  2. Yazar: EDA ALTINÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN MURAT ALTUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Antibiyotik kelimesi Yunanca'da anti ve bios kelimelerinden türetilmiş olup, antibiyotik maddesi olarak küf mantarı, bitkiler gibi natürel kaynaklarda bulunanlardan veya yapay ortamlardan üretilerek elde edilebilmektedir ve bu madde sayesinde mikroorganizmaların canlılıkları durdurulabilmekte ya da öldürülebilmektedir. Fakat bir takım sebeplerden dolayı antibiyotiklere karşı direnç gelişimi gözlemlenmiş ve antibiyotiklerin etkisinde değişim ortaya çıkmıştır. Antibiyotiklerin çeşitli etki mekanizmaları vardır ve etki ettikleri bir takım hedefler bulunmaktadır. Karşımıza çıkan bu antibiyotiğe karşı gelişen direnç yolları, doğal veya kazanılmış olabilmektedir. Antibiyotik direncine karşı etki gösteren nedenlerden biri de efflux (dışa atım) pompalarıdır. Bu pompalar vasıtasıyla antibiyotik ya da kimyasal maddelerin bakteri içerisinden dış ortama salınması sebebiyle antibiyotik, bakteri içerisinde işlevini yerine getirememektedir. Pompa tipleri 5 süper aile olarak bilinen MDR, SMR, MATE, ABC ve MATE türleridir. Bugüne kadar PAβN, INF55, CCCP ve buna benzer birkaç efflux pompa inhibitörü keşfedilmiş olup, bu konu ile ilgili bilimsel çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği bilinmektedir. Bu tez çalışmasında farklı kültürlerden izole edilmiş çoklu ilaç direncine sahip Escherichia coli suşlarında, efflux pompa inhibitörleri olarak bilinen verapamil, tiyoridazin HCl ve PAβN bileşikleri antibiyotikler ile kombine kullanılarak, suşlardaki efflux pompaları inhibe edilmeye çalışılmış ve olumlu sonuçlar alınmıştır. Sonuç olarak; verapamil için inhibisyon etkisi %98,41; tiyoridazin HCl için %96,82 ve PAβN için ise %38,09 olup, en fazla etki verapamil ve tiyoridazin HCl'de gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The word antibiotic is derived from the Greek word anti and bios, and can be obtained from natural sources such as molds and plants or produced artificially media as antibiotic substances and the viability of microorganisms can be supressed or killed. However, resistance to antibiotics was observed for a number of reasons and the activity of antibiotics has changed. Antibiotics have various mechanisms of action and have a number of targets to which they affect. These antibacterial resistance pathways may be natural or acquired. One of the reasons that are effective against antibiotic resistance is efflux pumps. By means of these pumps antibiotics or chemical substances are released from the bacteria to the external environment and the antibiotic cannot function in the bacteria. The pump types are MDR, SMR, MATE, ABC and MATE. A few inhibitors such as PAβN, INF55, CCCP and so on are now available and it is known that scientific studies are still in progress. In this study, verapamil, thioridazine HCl and PAβN as efflux pump inhibitors, were used in combination with antibiotics to inhibit efflux pumps in multi drug resistant Escherichia coli strains, which were isolated from different sources, and positive results were obtained. As a result; the effect of verapamil was 98.41%; thioridazine HCl 96.82% and 38.09% for PAβN, with the highest effect observed in verapamil and thioridazine HCl.