Bazı kekik yağlarının buğdayda zararlı olan sitobion avenae (Fabricious)'ye etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of essential oils of some types of thyme against the sitobion avenae (Fabricious) on wheat
- Tez No: 565502
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Son yıllarda kimyasalların yoğun kullanımından kaynaklanan doğa tahribatı ve zararlıların bu kimyasallara karşı sürekli kullanımından dolayı kazandığı direnç bilimin kimyasalların yerini tutabilecek bitkisel ekstraktlara yönelik yapılan çalışmalara yönelmesine neden olmuştur. Yaptığımız çalışmada; Kekik ekstraktlarımız olan, Thymus vulgaris, Thymus sientici, Thymus citriodorus ve Thymus cililus'un Sitobion avenae'nın nimflerine karşı püskürtme şeklinde yapılan testleri araştırılmıştır. Bütün testler, 25°C sıcaklık ve %65 nem koşullarında her biri 10 cm çaplı plastik petrilere yerleştirilmiş 100'er nimf üzerinden ve beş tekrarlı olarak yapılmıştır. Püskürtme etki testlerinde S. avenae nimflerine karşı her çeşidin 0,1 ml, 0,5 ml ve 1,0 ml dozları kullanılmıştır. Püskürtme testinde dört ekstraktın bütün dozları S. avenae nimlerinde 5. günde %100 ölüme neden olmuştur. En yüksek ölüm oranı her 4 çeşidin 1ml'lik dozunda 48 saat sonunda %99 ile gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the destruction of nature caused by the intensive use of chemicals and the resistance gained by the continuous use of pests against these chemicals has led the science to turn to studies on plant extracts that can replace chemicals. In our study; Thyme extracts; Thymus vulgaris, Thymus sientici, Thymus citriodorus and Thymus cililus were tested by spraying against the nymphs of Sitobion avenae. All tests were carried out over 100 nymphs and five replicates, each placed in 10 cm diameter plastic petroleum at 25 ° C and 65% humidity conditions. In the spray effect tests, 0.1 ml, 0.5 ml and 1.0 ml doses of each kind were used against S. avenae nymphs. In the spray test, all doses of the four extracts caused 100% death on day 5 of S. avenae. The highest mortality rate was 99% at the end of 48 hours in 1 ml dose of each 4 cultivars.