Türkiye'deki istilacı bitkilerin bazılarının Diyarbakır'daki güncel istila durumlarının araştırılması
Investigation of current invasion some of the invasive plants in DiyarbakIr, Turkey
- Tez No: 565522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMALİ ÖZASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki istilacı bitkilerin bazılarının Diyarbakır'daki istila durumlarını, bölgede yeni bir türün olup olmadığını ve var olan türlerin güncel durumunu belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Sürvey çalışması, 2018 yılında Nisan-Ağustos ayları arasında Diyarbakır iline bağlı Merkez (Bağlar, Kayapınar, Sur ve Yenişehir) ve 9 ilçe (Çermik, Çınar, Çüngüş, Dicle, Eğil, Ergani, Hani, Lice, Silvan, Hazro ve Kocaköy) olmak üzere toplam 13 ilçede ve toplam 300 örnekleme noktasında (Bağ, Mercimek, Buğday, Pamuk, Mısır, Patlıcan, Salatalık, Domates, Kavun ve Kapuz) yapılmıştır. Bu çalışma ile, Diyarbakır ilinde yeni bir istilacının var/yok olduğu ve mevcut istilacıların kaplama alanları, yoğunluk durumları ve rastlanma sıklıkları belirlenmiştir. Çalışma sonucunda Diyarbakır ilinde 19 istilacı yabancı otun; Abutilon theophrastii Medik., Amaranthus albus L., Amaranthus blitoides S. Watson, Amaranthus palmeri (S.) Wats., Amaranthus retroflexus L., Cuscuta campestris Yunck., Cyperus rotundus L., Digitaria sanguinalis (L.) Scop., Echinochloa colonum (L.) Link, Echinochloa crus-galli (L.) P. Beauv, Physalis angulata L., Physalis philadelphica var. immaculata Waterf., Portulaca oleracea L., Setaria viridis (L.) P. Beauv., Xanthium spinosum L. ve Xanthium strumarium L., Cusccuta monogyna VAHL, Ipoomoea purpurea (L.) ROTH ve Conyza sp.'nin güncel durumu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The infestation/invasion status of some invasive species in Turkey was evaluated in Diyarabkır province of Turkey in the current study. Moreover, the presence of any new exotic/invasive species was also searched in through exploratory surveys in the study. The survey was carried out during April-August 2018 in the four districts of Diyarbakır-Merkez county (Bağlar, Kayapınar, Sur and Yenişehir) and 9 other districts (Çermik, Çınar, Çüngüş, Dicle, Eğil, Ergani, Hani, Lice, Silvan, Hazro and Kocaköy). A total 300 points (vineyard, lentil, wheat, cotton, corn, eggplant, cucumber, tomato, melon and watermelon) were surveyed. The presence/absence of a new invader in Diyarbakir province and the coverage area, density and incidence of the existing invaders were determined. As a result of this study, the current status of 19 invasive species, i.e., Abutilon theophrastii Medik., Amaranthus albus L., Amaranthus blitoides S. Watson, Amaranthus palmeri (S.) Wats., Amaranthus retroflexus L., Cuscuta campestris Yunck., Cyperus rotundus L., Digitaria sanguinalis (L.) Scop., Echinochloa colonum (L.) Link, Echinochloa crus-galli (L.) P. Beauv, Physalis angulata L., Physalis philadelphica var. İmmaculata Waterf., Portulaca oleracea L., Setaria viridis (L.) P. Beauv., Xanthium spinosum L., Xanthium strumarium L., Cusccuta monogyna VAHL, Ipoomoea purpurea (L.) ROTH and Conyza sp. was determined in Diyarbakır province.