Factors affecting the development of R&D and innovation capacity in Eco-efficiency
Eko-verimlilik alanındaki ar-ge ve yenilik kapasitesinin geliştirilmesini etkileyen faktörler
  1. Tez No: 565542
  2. Yazar: BENGÜ GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU FELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Daha az kaynak ve enerji kullanarak daha fazla mal üretme ilkesine eko-verimlilik denir. Bu kavram, yalnızca çevresel kaygıları dikkate alan hedeflere sahip olmayarak, aynı zamanda endüstriyel verimliliğin korunması, doğal kaynakların korunması ve ekonomik büyüme gibi birçok alanda da ön plana çıkmaktadır. Şirketler açısından eko-verimlilik kavramı, aynı zamanda bir şirketin operasyonel verimliliğini ve karlılığını dikkate alarak proses verimliliğini artırmak, doğal kaynak ve hammadde tüketimini azaltmak gibi gelişmelere yol açan ilkelere sahiptir. Böylece, bu konsepte entegre olan şirketler verimliliklerini arttırmakta, maliyetlerini düşürmekte ve rakipleri arasında daha rekabetçi hale gelmektedir. Türkiye'de birçok şirket, ar-ge çalışmalarını arttırmak için danışmanlık hizmeti almaya ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca, Türkiye'de bu kavramın yeterince bilinmemesi ve yetersiz inovasyon kapasitesi sonucu ortaya çıkan çevre odaklı bakış açısı dışındaki eko-verimlilik ilkeleri bu alanda yetersiz uygulama ile sonuçlanmaktadır. Bu tez kapsamında, öncelikle eko-verimlilik kavramı tanımlanmaya çalışılmış, uluslararası düzeyde tanımları ve amaçları belirtilmiştir. Bu hedefler, bu tez kapsamında geliştirilen bir performans ölçüm aracı olan eko-verimlilik olgunluk gridi'nin kısımlarını ve metriklerini oluşturmak için şirket sürecine uygun kategoriler altında gruplandırılmıştır. Geliştirilen araç, uzman kişilerden alınan geribildirimler ile doğrulanmıştır. Tezin uygulama bölümünde ise, geliştirilen aracın geçerli olup olmadığının kontrolü için farklı sektörlerden üç ayrı firmada vaka analizi çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu tezin, eko-verimlilik gibi mevcut bir alanda şirketlere rehberlik eden bir ölçüm aracı sağlıyor olması çalışmanın motivasyonunu oluşturmakta ve literatürdeki önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The principle of producing more goods using less resources and energy is called eco-efficiency. This concept has not only the objectives that take environmental concerns into consideration, but also has prominence in many other areas, such as the protection of industrial efficiency, conservation of natural resources and economic growth. In terms of companies, eco-efficiency concept has also the principles that lead to results such as increasing the process efficiency and reducing the consumption of natural resources and raw materials by taking into account the operational efficiency and profitability of a company. Thus, companies integrated with this concept increase their productivity and reduce their costs and become more competitive. In Turkey, many companies need to take consultancy services to increase their research and development efforts. Additionally, In Turkey, eco-efficiency principles other than environmental-focused perspective coming up with much of the unknown and insufficient innovation capacity in this field. In the context of this thesis, first of all, the concept of eco-efficiency has been tried to be defined, its definitions and purposes at international level have been mentioned. These objectives were grouped under categories that would be appropriate to a company process to constitute the parts and metrics of a performance evaluation tool which is a developed eco-efficiency maturity grid within this thesis. After, the grid was improved and verified with given feedbacks by experts. For understanding the grid is validated or not, the application part of the thesis was carried out in three different case companies from different sectors. The fact that this thesis provides an assessment tool guiding to companies in an existing field such as eco-efficiency constitutes the motivation of this study and reveals its importance in the literature.